Mníšecký zámek od východu. Foto: Anna Čelouchová

Během září se návštěvníkům zámku naskytne jedinečná možnost projít se komnatami, salóny a jídelnami zdarma, a to v rámci Dnů evropského dědictví, které letos připadají na 7. – 15. 9.

O víkendu 7. a 8. září a od úterý do pátku 10. – 13. září bude zdarma nabízen I. prohlídkový okruh, v sobotu a neděli 14. a 15. září okruh II.

Co všechno můžete spatřit?
První okruh se slavnostními a reprezentačními místnostmi představuje návštěvníkům starší historii zámku. Ti uvidí nábytek či obrazy, které pocházejí již z doby jeho výstavby. Barokní komody, portrét vnuka stavitele, obraz z doby císaře Karla VI., vestavěné příborníky. Během prohlídky velkých jídelen, společenských salónků či knihovny s pracovnou je ovšem čeká i rokokové nebo klasicizující vybavení, sbírka porcelánu, hodin, dýmek a nakonec i moderní předměty z počátku minulého století.

Druhá trasa ukazuje naopak soukromé bydlení posledních majitelů zámku a návštěvník se tak vrací do nedávné minulosti. Zjistí, že v době první republiky již měli zámek moderně vybaven. Samozřejmostí byla elektřina, teplá voda do koupelen i splachovací toalety. Zajímavý je jistě zejména dětský pokojíček s hračkami, kde můžeme obdivovat například domeček pro panenky, maketu školní třídy, klícku pro rosničku nebo společenskou hru na dostihy.

Neváhejte s návštěvou, kapacita prohlídek je omezena. Vstup zdarma platí pro jednotlivce, nevztahuje se na rezervované skupiny. Nezapomeňte si také na pokladně vyzvednout platnou vstupenku na konkrétní čas, těšíme se na vás.