Na Knoflíkový trh dorazily stovky lidí, tržby šly do desítek tisíc

0
2509

Pokud by v klasické bance klientům paní za přepážkou oznámila, že došly peníze, vyvolala by paniku a možná by přivodila pád celého bankovního domu. Tři pobočky Knoflíkové banky, které při letošním Knoflíkovém trhu směňovaly návštěvníkům peníze, se do podobných problémů díky zájmu nakupujících dostaly. Těsně předtím, než knoflíky opravdu došly, jim však pořadatelé dodali nové z bankovních rezerv.

Úspěchu Knoflíkového trhu letos hodně pomohlo počasí. Sice se neotřásl historický teplotní rekord, ale 11 stupňů a modrá obloha přesvědčily k návštěvě stovky lidí. “Letošní trhy se mi moc líbí, vyšlo počasí a to je základ,” řekla Martina Fialová, která prodávala výrobky se svými žáky z 5.C.

Že na letošní trh dorazí stovky zákazníků naznačovalo v půl osmé snad jen ranní slunce, které osvětlovalo pěší zónu od Velké restaurace k poště. Po ní se vinula dlouhá řada stolů, ze kterých pořadatelé stírali rosu, komín polní kuchyně už dýmal a ve várnicích čekaly gulášová polévka, kterou uvařila jídelna ZŠ, a čaj, o který se postarali žáci.

Ani tentokrát nechyběla polní kuchyně, starala se o gulášovou polévku.

Trh se z počátku rozbíhal jen velmi pomalu, po korzu zaplněném výrobky žáků a spolků se procházela jen hrstka lidí a ani program na pódiu u kostelní zdi davy zájemců nepřitáhl. A přitom Mníšecký chrámový sbor s výpomocí Hvozdnického pěveckého sboru v půl deváté ráno krásně ladil. Mníšečtí později zase Hvozdnické podpořili potleskem z publika. Na rozdíl od minulých ročníků programem provázel “dorost”, žákyně 5.D Laura Jelínková a Veronika Mandová.

Po koncertu sboru předaly slovo starostovi města Petru Digrinovi, který přivítal návštěvníky a poděkoval pořadatelům trhu. “Doufám, že se vám všem bude tato společná práce líbit. Hezké Vánoce,” ukončil projev starosta a uvolnil prostor dětem z Mateřské školy 9. května. Ty nám lidem v bajce o zvířecím sněmu připomněly pravý duch Vánoc a podtrhly ho zpěvem koled. Pak návštěvníky uvítala i místostarostka Daniela Páterová, která upozornila na několik novinek – především na nové, prostornější místo, kde se “knoflíkáč” letos konal. “Nikdo tam do sebe nenaráží a je tam dost prostoru, abyste si mohli stánky prohlédnout,” zdůraznila.

Mluvila krátce po deváté hodině, kdy prostor mezi stánky opravdu připomínal široký bulvár. Pak se to však zlomilo. “Po desáté hodině začali kupující chodit a kolem poledne už jsme skoro neměli co prodávat,” konstatovala spokojeně jedna z prodávajících. A to se jí prý na trh vůbec nechtělo, protože se bála, že lidé nebudou nic kupovat a že bude zima. “V devět ráno jsem to už chtěla zabalit, všichni se zastavili v dolní části u hospody a k nám směrem k poště nikdo nezabloudil,” popsala začátek trhu.

Pak jako by se projevil vztah mezi počtem návštěvníků a počtem stupňů, kolem desáté hodiny Mníšečtí vyrazili do terénu a v dolní části se začal tvořit chumel. Tím si razil cestu muž v tričku s krátkým rukávem a v kraťasech, vedle kterého si ostatní návštěvníci zabalení do zimního oblečení připadali jako italští turisté při návštěvě polárního kruhu.

Stánky jednotlivých tříd lákaly na vánoční sortiment. Některým třídám stoly ani nestačily.

Lidé měli z čeho vybírat a zdravá konkurence mezi jednotlivými stánky nutila prodejce k pilování prodejních technik. Tradičně nejlépe bodovalo “kúúúúpte si…”. Někteří žáci si byli jistí svou nabídkou a tak se od nich neslo hodně obecné “kupte si něco”, jiní vsadili na vysokou specializaci svého stánku a nabídli kolemjdoucím třeba iPhone. Prodával se za čtyři knoflíky, tedy za 20 Kč – pokud by šlo skutečně o výrobek americké firmy, vyšvihl by se mníšecký knoflík mezi nejpevnější měny světa.

Škola zavedla knoflíkovou daň

U jednoho stánku prodávající zareagovali na zavedení elektronické evidence tržeb a vycítili v tom konkurenční výhodu. I když by podle zákona nemuseli, pořídili si “pokladnu” a ujišťovali nakupující, že na daních nešidí. Letošní trh se totiž od minulých ročníků liší právě zavedením speciální knoflíkové daně.

Ta se týkala žáků ZŠ Komenského 420 – když si chtěli koupit knoflík, zaplatili stejně jako každý 5 Kč. Ale když chtěli za knoflík dostat koruny, dostali jen čtyři koruny. Jednu korunu z každého knoflíku dostane školní parlament a ten rozhodne, jak s výnosem naloží. Zatím totiž není jasné, o jaké sumě budou zástupci tříd rozhodovat.

Video z trhu

Prodávajícím i nakupujícím se letošní novinky líbily, víc místa pro stánky uvítali všichni. Otazníky se však vznášely nad tím, že pódium a stánky pod kostelem dělila od Knoflíkového trhu silnice, autobusová zastávka a trávník. “Přijde mi to tady takové odstrčené,” jednoduše shrnul pocit mnoha návštěvníků Ondřej Vočka, který prodával zboží za 6.B. Vánoční songy kapely Fotr a kolektiv doléhaly od kostelní zdi k návštěvníkům na pěší zóně s několikerou ozvěnou a zanikaly v mumraji typickém pro každé tržiště.

“Krásné počasí a spousta úžasných dětských výrobků. Kulturní program se odehrál v tradičním duchu a nezklamal. Bohužel, kvůli velké vzdálenosti pódia od vlastního trhu, se shlédnutí produkce horko těžko stíhalo,” myslí si Radka Volfová. Rozdělení do několika zón také přispělo k tomu, že musela obě místa soupeřit o pozornost. “Mně se zdálo, že na začátku bylo nahoře u pódia mnohem víc lidí než tady dole na trhu,” konstatovala učitelka Martina Fialová.

Kdo zrovna nakupoval, neslyšel projev ředitelky ZŠ Michaely Pažoutové nebo faráře Jana Dlouhého, přišel také o slovo Kateřiny Vojkůvkové. Ta v Mníšku organizuje sbírku Krabice od bot – děti se loučí se svými hračkami, uloží je do krabic od bot a pošlou je svým vrstevníkům v dětských domovech. Vojkůvková poděkovala všem, kteří se do akce zapojili, a ohromila tím, že v regionu Mníšku, Dobříše a Březnice vybrali lidé víc krabic než v celé Praze.

Anna Čišková ze Spolku Brdský šikula kvitovala uzavření ulice Pražská, díky čemuž se všichni dostali pohodlně na místo. “Je to tu bezpečnější pro děti, my prodejci jsme mohli přijet se zbožím až sem a pak odjet parkovat jinam. A určitě je dobře, že má banka víc poboček. Loni se tvořila fronta.”

Dopravu odkláněli městští strážníci, auta od Dobříše jezdila objížďkou kolem pošty a Esmarinu a zpátky na Pražskou se napojovala u Billy. V opačném směru však policisté vraceli vozy až těsně u vjezdu do náměstí na úrovni budovy státní policie, takže se vozy musely otáčet. Podle vyjádření strážníků se našla řada řidičů, kteří nerespektovali zákaz vjezdu a dožadovali se vjezdu na náměstí. Někteří se údajně chovali velmi agresivně, byli však v menšině, drtivá většina řidičů podle strážníků zákaz respektovala a neměla s ním problém. Náměstí se pro dopravu znovu otevřelo ve 13.00.

Letošní knoflíkový trh uzavřel průjezd náměstím. Strážníci kvůli tomu odkláněli dopravu.

Na organizaci Knoflíkového trhu se podílelo Město Mníšek pod Brdy, ZŠ Komenského 420, Brdský zálesák, MO ČSCH a spolek Rorejs. Za školu se zapojilo 150 žáků z 25 tříd, další tři třídy pomohly s přípravou. Žáky podpořilo zhruba 40 pedagogů a dalších zaměstnanců školy. Přípravou výrobků strávili žáci, učitelé i rodiče často několik týdnů, některým nestačil pro jejich zboží ani dvoumetrový stůl.

Jeden z organizátorů Marek Inderka si letošní trh pochvaloval. “Myslím, že se změna podařila a lidé ji většinou oceňovali. Máme však i náměty na zlepšení – pódium s programem by mělo být v těsné blízkosti trhu, nabízí se prostor uzavřené silnice. Také bychom chtěli nabídnout nejstarším ročníkům, aby si na trhu otevřely kavárny, stejně jako to úspěšně dělají na školní akademii. Aby měli návštěvníci trhu možnost občerstvit se a zároveň by se na trhu podílely všechny ročníky.”

Fotogalerie
Máte vlastní fotky? Pošlete nám je, prosím.

Knoflíkový trh


Poděkování

Děkujeme všem, kteří se na Knoflíkovém trhu jakkoliv podíleli.

BRDSKÉMU ZÁLESÁKOVI za pomoc se stavbou Knoflíkového trhu,
MÍSTNÍ ORGANIZACI ČESKÉHO SVAZU CHOVATELŮ, MNÍŠEK POD BRDY za poskytnutí stolů, na kterých děti prodávaly své výrobky,
ŠKOLNÍ JÍDELNĚ a PANÍ DAGMAR CHARVÁTOVÉ za sponzorský dar ve formě polévky pro děti,
ODBORU SPRÁVY MAJETKU A INVESTIC, PÁNŮM PETRU KOTALOVI A PETRU MIGOTOVI za přivezení stolů pro prodávající a za obsluhu polní kuchyně, ve které se ohřívaly polévka a čaj,
OBCI LÍŠNICE a PANÍ STAROSTCE HANĚ NAVRÁTILOVÉ za bezúplatné půjčení stolů pro děti,
MARTINU KLIKORKOVI za zajištění bezúplatného zapůjčení stolů,
ZDEŇKU VYSKOČILOVI a VÍTU TOMANOVI za pomoc při stavbě Knoflíkového trhu,
MĚSTSKÉ POLICII za koordinaci dopravy v den konání Knoflíkového trhu.

Dále děkujeme brigádníkům Města:
DAVIDU ČERVENÉMU, DAVIDU DRÁŽĎANSKÉMU, MATOUŠI HLADOVCOVI a DANU NOVÁKOVI za pomoc při stavbě i demontáži a úklidu a pomoc v průběhu Knoflíkového trhu,
MARTINĚ KOUPÉ a JOHANCE PTÁČKOVÉ za pomoc s vybíráním Krabic od bot.

Dále děkujeme skvělým zvukařům VÁCLAVU MAŠKOVI a MIROSLAVU ŠTÁDLÍKOVI.
Děkujeme skvělým moderátorkám VERONICE MANDOVÉ a LAUŘE JELÍNKOVÉ Z 5.D.

A samozřejmě děkujeme všem účinkujícím – Mníšeckému chrámovému sboru, MŠ 9. května, spolku Rorejs za Živý betlém, skupině Fotr a kolektiv, ZŠ Komenského 420 – třídám 1.C a 3.C, Kroužku Flétna, Dětem z Cvičení bez Chyby, Žákům ze ZUŠ Řevnice, pobočka Mníšek, ZŠ Líšnice, Hvozdnickému smíšenému sboru a A.M.O.Sovi.

A hlavně děkujeme dětem a seniorům za čas, který věnovali přípravám a prodeji svých výrobků, a všem návštěvníkům trhu.

Tereza Středová, odbor kanceláře starosty