Vlajka v rukách starostky Mníšku pod Brdy Magdaleny Davis.

Město Mníšek pod Brdy se 10. března 2020 opět připojilo k akci Vlajka pro Tibet a na budovu radnice umístilo tibetskou vlajku.

I my chceme poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu a tak i na našem úřadě visí jeden z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané používají při nenásilných protestech.
Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná vždy 10. března na výročí Tibetského národního povstání, které započalo 10. března 1959, kdy v hlavním městě Tibetu – Lhase – propukla revolta odpůrců čínského komunistického okupačnímu režimu.

Cílem této akce je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu formou vyvěšení tibetské vlajky.

Popis vlajky:
Uprostřed vlajky je bílá zasněžená hora pod tmavě modrým nebem symbolizující Tibet, na jejímž vrcholku září žluté slunce symbolizující radost ze svobody, blahobyt a duchovní a materiální štěstí všech živých bytostí v Tibetu. Za sluncem je šest červených pásů zastupujících původních šest kmenů Se, Mu, Dong, Tong, Du a Ra, které jsou považovány za předky Tibeťanů. Kombinace těchto pásů s barvou oblohy symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života. Před horou stojí dva sněžní lvi s plápolající hřívou reprezentující sjednocení duchovního a světského života. Ve svých zdvižených tlapách drží tříbarevný drahokam, který představuje Buddhu, dharmu a sanghu. U jejich nohou leží dvoubarevný drahokam symbolizující správné etické chování založené na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování. Vlajka je ze tří stran žlutě lemována. Toto lemování představuje zlato jako symbol Buddhova učení. Strana bez lemu pak vyjadřuje otevřenost Tibetu vůči nebuddhistickému učení.