Umělecké kovářství dýchá kouzlem starých řemesel

Umělecké kovářství dýchá kouzlem starých řemesel

Jan Hejnar ve své kovárně

Umělecký kovář a zámečník Jan Hejnar má svou dílnu nad železniční tratí v Kamenném. Po překročení jejího prahu vám atmosféra uvnitř připomene klasické české pohádky nebo černobílé filmy z období 1. republiky. U zdi stojí žhavá výheň, po stěnách jsou rozvěšeny vzorky prací a usměvavý mistr s plnovousem pracuje za úderů kladiva.

Pro černé řemeslo se rozhodl před 13 lety a nikdy toho nelitoval. „K tomuto krásnému řemeslu jsem se dostal vlastně náhodou. Jako teenager jsem dělal historický šerm a po gymnáziu se hlásil na Univerzitu Karlovu na studium historie. Cestou na přijímačky jsem se zastavil ve škole za kamarádem, který se tam učil uměleckým kovářem. Prostředí kovářské dílny mě natolik učarovalo, že jsem se rozhodl tomuto krásnému řemeslu věnovat svou budoucnost,“ prozradil svou cestu k umělecké kovařině Jan Hejnar. Výuční list získal na Novém Zlíchově na Střední škole a vyšší odborné škole umělecké a řemeslné. Od roku 2013 tam působil jako učitel odborného výcviku. Svou vlastní dílnu si otevřel v roce 2022.

Zábradlí

Mistr nabízí veškeré kovářské a zámečnické práce, přičemž se specializuje převážně na poctivou ruční tvorbu. Jedná se o kompletní zakázkovou výrobu, od diskutovaného a schváleného návrhu až po jeho finální realizaci. Vyráběl už kované brány, ploty, mříže, zábradlí, schodiště, kované stoly a lavice, kliky, panty, bytové doplňky, vinotéky, nářadí, grily, ohniště, plastiky, nože, dobové repliky a mnoho dalšího. Nebrání se ani různým vychytávkám, jako například výrobě Thorova kladiva podle filmové předlohy nebo vtipným mechanickým hračkám (louskáčky na ořechy a otvíráky na víno), které jsou jeho koníčkem. Setkal se i s bizarními zakázkami, kdy například vyráběl okovy pro novomanžele nebo mučící nástroje do únikové hry The Chambers.

Stojan na vánoční stromek

Samozřejmostí je kvalitní povrchová úprava, díky které vám budou jeho výrobky sloužit dlouhé roky, aniž byste je museli znovu natírat či jinak udržovat. K tomu slouží především žárové zinkování a metalizace.  
Co se týká cen, tak se snaží být k zákazníkům přívětivý, i když je jasné, že ruční práce se musí zaplatit. Investice se rozhodně vyplatí, zákazník získá kvalitní produkt vyrobený na zakázku s dlouhou životností. Dokonce se traduje, že pokud koupíte něco od kováře, tak vám to vydrží celý život. Kupovat levnější produkty z hobbymarketů se, kvůli způsobu jejich zpracování, nakonec nevyplácí.
Důležité je také zmínit, že svou zakázkou u kováře podpoříte lokálního řemeslníka.
„Mám rád čistý design, funkčnost a poctivou práci, což je vidět i na mých produktech. Nepracuji s polotovary. Když to jen trochu jde, nepoužívám svářečku, ani brusku,“ komentuje Jan Hejnar a dodává: „Zájemci o mou práci to mohou posoudit například na lavičce, kterou jsem vyráběl do areálu Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR v Praze 4 – Krči.“

Lavička pro Akademii věd ČR

Práce učitele ho stále baví, proto se rozhodl, že své zkušenosti bude dále předávat mladší generaci. Přijal učedníka, studenta Střední školy a vyšší odborné školy umělecké a řemeslné, který k němu dochází v rámci povinné praxe.
Máte-li zájem o bližší informace, volejte mistra kováře na číslo 777 573 130. Fotografie části jeho realizovaných zakázek najdete na facebookovém profilu Umělecké kovářství Hejnar.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se