Studánky mohou být přirozeným zdrojem pitné vody, jak o ně správně pečovat?

Studánky mohou být přirozeným zdrojem pitné vody, jak o ně správně pečovat?

Studánka nad Stříbrnou Lhotou ve směru na lokalitu Na Rovinách

Světový den vody připadá na 22. březen. Mezi vodní zdroje, které jsme si oblíbili při svých výletech přírodou navštěvovat a využívat, patří také studánky. V okolí Mníšku pod Brdy je jich hned několik.
Mapu studánek, které se nacházejí (nejen) v okolí Mníšku pod Brdy najdete MAPA.

Od pradávna se lidé usazovali kolem řek, jezer či pramenů. Zkrátka tam, kde byla dostupná voda. Životadárná pramenitá voda. Mnoho z vás patrně ví, jak je osvěžující dát si několik doušků takové vody po dlouhém putování. Ovšem drobné studánky obohacují naši krajinu nejen díky možnosti se z ní napít, ale jsou její pevnou součástí od chvíle, kdy se o ně člověk začal starat.

Vyčistit studánku od napadaného listí či dalších předmětů
a uklidit její okolí je možné prakticky vždy.

A jelikož si myslíme, že bychom měli uchovávat a rozvíjet dědictví naší kulturní krajiny, dává nám smysl pečovat i o drobné objekty v ní, jako jsou právě studánky. Kromě toho péče o studánky a prameny patří mezi nejvděčnější aktivity, do kterých lze zapojit veřejnost všech věkových kategorií. Od vlastní údržby přes různé osvětové programy,
hry a lokální kulturní akce, až po sběr vzpomínek seniorů na studánky v krajině a obcích.

Zajímavý materiál k péči o studánky z dílny Hnutí Brontosaurus je ke stažení ZDE.

Světový den vody určila OSN v roce 1993 na 22. březen. Důvodem připomínky vody je skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. Propagace agentur OSN a nevládních organizací, věnujících se problémům spojeným s vodou, je zaměřena na čistotu a ochranu vod a jejich šetření. 

Studánka nedaleko lokality Knížecí studánky

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se