Jak jsme vařili mlhu

1
2370
Brdský šikula experimentoval se suchým ledem.

Když jsem viděla, jak v klubovně Mladého vědce přetéká z misky bílá mlha, hned jsem si vzpomněla na večerníček, ve kterém zlomyslný vodník Kebule vařil mlhu. Po stole se plazily cáry páry a postupně mizely.

Anna Čišková s Natálií Votrubovou ze Spolku Brdský šikula připravily pro rodiče s dětmi workshopy s pokusy a kreativní dílnou. Na páteční akci nám ukázali, jak v přírodě koluje voda, jak se čistí a filtruje. A při té příležitosti jsme experimentovali se suchým ledem. Ze speciálního kontejneru nám Anička rozdávala oxid uhličitý – ano, ten skleníkový plyn. Když se ochladí na -80 stupňů Celsia, změní se jeho skupenství rovnou na pevné. Kdo rád odborné termíny, tak by tento jev nazval desublimací.

My jsme si zkoušeli opačný postup, z pevných „hoblinek“ se nám před očima oxid uhličitý měnil na plyn – sublimoval. A kolik se s tím dá užít legrace… když se třeba nechcete zadýchat při nafukování balonků, stačí mít po ruce peletku suchého ledu a nechat sublimaci pracovat za vás. To děti nadchlo.

Stejný úspěch sklidily i bubliny plněné plynným CO2, suchý led jsme polili jarovou vodou a Anna tím naplnila obyčejnou gumovou hadici. A pak to začalo, z konce hadice začaly stoupat bubliny, které normálním bublifukem nevykouzlíte. V jejich nitru se převalovala stejná pára, jakou jsme si připravili v misce.

Díky názorným experimentům jsme si prohloubili znalosti o skupenství vody a naučili jsme se, v čem spočívá rozdíl mezi táním a sublimací. Po experimentech obvykle následuje kreativní dílna, při které si děti vylepšují jemnou motoriku a podporují svou fantazii – suchý led vystřídaly PET lahve, ze kterých jsme vyráběli za pomoci laku na nehty ozdoby na vánoční stromeček.

Díky Brdskému šikulovi za prima odpoledne.

Brdský šikula experimentuje se suchým ledem

1 komentář