Participativní rozpočet s názvem Nápad pro Mníšek je realizován jednou za dva roky. Letos mníšecká radnice spustí jeho další ročník. Podívejme se, jak zrealizované nápady proměnily naše okolí.
Prostranství u Zadního rybníka prokouklo
U „Zadňáku“ jistě potěší opravené ohniště, u kterého lidé najdou nachystané dřevo na oheň. Lavice a stoly, které byly již značně zašlé, byly nově natřeny, a tak konečně lákají k příjemnému posezení. Hlavní novinkou je nový multifunkční herní prvek s bezpečnou dopadovou plochou, který ocení zejména ti nejmenší z nás. Město v rámci realizace tohoto nápadu zakoupilo nové koše a lavičky, k jejichž instalaci dojde ještě před opalovací a koupací sezónou. Probíhá také častější seč trávy, aby prostředí působilo vždy upraveně. Tak se v létě zastavte třeba na piknik a užijte si krásný výhled na vodní hladinu a na siluetu Zlatého vrchu. Autorem nápadu „Prostranství u Zadního rybníka“ je Jiří Minka.

Kostelík na Skalce je díky realizovanému nápadu lépe odvodněn
Pravidelní návštěvnici Skalky si mohli povšimnout, že proběhla výměna svodů a některých okapních žlabů na kostelíku, svody byly nově zavedeny přímo do dešťové kanalizace. Voda bohužel unikala a poškozovala tak fasádu, na což upozornil autor nápadu „Záchrana kostelíka sv. Maří Magdalény“. V rámci realizace tohoto nápadu byla provedena kompletní výměna zpevněné plochy kolem kostelíka za mlat (na fotografii), který má vynikající vlastnosti, které umožňují, aby se voda po dešti dobře odpařovala a nezůstávala pod povrchem. Hlavním cílem finálního projektu (finální řešení bylo vypracováno po konzultacích s odborníky) bylo co nejrychleji odvést škodlivou vodu a vlhkost pryč od kostelíka. Proběhlo také čištění dešťové kanalizace, která slouží k odvádění dešťové vody ze střechy kostelíka a vody stékající po povrchu. Pomocí speciálního zařízení se podařilo z kanalizace odsát až 1 metr krychlový naneseného materiálu. Dešťová kanalizace byla pečlivě zkontrolována a bylo zjištěno, že je v relativně dobrém stavu. To potvrdily kamerové sondy, které byly zavedeny v celé délce potrubí. Autor nápadu, student architektury Tomáš Olša, po celou dobu realizace projektu spolupracoval a aktivně se zúčastnil setkání s památkáři.
Luboš Kožíšek, koordinátor Nápadu pro Mníšek
