První květnovou středu se uskutečnila přednáška o kyberkriminalitě, které se ujala mladší inspektor a preventistka mníšecké městské policie Bc. Eliška Lodrová.
Program byl zacílena na seniory, do sálu Městského kulturního střediska byli ale zváni všichni zájemci o danou problematiku.
Kybernetická kriminalita je trestná činnost, která je páchána prostřednictvím internetu, mobilních aplikací nebo elektronických zařízení.
Na začátek uvedla lektorka alarmující statistiku, která potvrzuje stoupající trend případů spáchané kyberkriminality nahlášených v posledních letech. Zatímco před 13 lety došlo k 2 195 skutkům, předloni už to bylo neuvěřitelných 19 592 případů!
Pachatelé přitom používají stále důmyslnější triky, aby své vytipované oběti obelhali a připravili je o peníze! Chtějí od nich získat přístup k bankovním účtům, osobním údajům nebo fotkám a jejich zneužitím následně vydělat peníze

Preventistka upozornila na nejčastější typy kyberkrimality, triky, které podvodníci používají a jak je můžeme rozpoznat:
- Podvodné e-shopy „prodávající“ neexistující zboží (nerealistické ceny, chybějící kontaktní údaje na webu, přehnaně pozitivní recenze)
- Phishing – falešné e-maily nebo smsky, které se tváří jako oficiální komunikace banky/renomované firmy) a požadují citlivé informace (neklikat na podezřelé odkazy, zavolat na oficiální sídlo banky/společnosti).
- Podvodné bankovnictví – falešné telefonáty vydávající se za banku a požadující přihlašovací údaje (nikdy nesdílet přihlašovací údaje po telefonu, zavolat na oficiální telefonní číslo do banky k ověření).
- Hoaxy šířící po internetu falešné informace s cílem vyvolat paniku a manipulovat s lidmi (pro prověření použít více zdrojů)
Zopakovala základní bezpečnostní pravidla na internetu: používat silná hesla, průběžně aktualizovat počítač a mobil, mít kvalitní antivirový program, pokaždé být obezřetní.
Dále zdůraznila pokyny pro případ, kdy se staneme obětí podvodu: okamžitě kontaktovat banku a zablokovat přístup k účtu, nahlásit podvod n policii, změnit všechny důležité přihlašovací údaje.
Velmi zajímavá byla následná diskuze, během které se publikum svěřovalo s případy, kdy se s kyberkriminalitou již setkalo – bohužel se s nimi setkal již každý z nás.
Podobné preventivní přednášky jsou velmi cenné a městská policie v nich plánuje do budoucna pokračovat.
