Cenu hejtmanky převzalo 10 středočeských osobností

Cenu hejtmanky převzalo 10 středočeských osobností

Cenou hejtmanky bylo v loňském roce oceněno 10 osobností. Foto: www.kr-stredocesky.cz

Ceny hejtmanky Středočeského kraje pro rok 2019 byly vyhlášeny ve čtvrtek 12. prosince v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.

Do letošního druhého ročníku přišlo celkem 33 správně podaných nominací. V jednom případě šlo o čtveřici a v jednom případě o dvojici. Hodnotící komise nakonec udělila Ceny v osmi kategoriích. O té deváté, Ceně veřejnosti, rozhodli lidé v internetovém hlasování.

„V dnešní uspěchané době obvykle nezbývá moc času zamyslet se nad tím, že mezi námi žijí osobnosti, které si zaslouží naše uznání a obdiv. Udělování Cen hejtmanky jsem proto zavedla jako příležitost je symbolicky ocenit a upozornit na jejich příběhy, které mohou být inspirací pro ostatní. A není rozhodující, zda jde o významné vědce s mezinárodním věhlasem, nebo o lidi, kteří se často na úkor svých rodin věnují vzdělávání a rozvoji dětí nebo třeba mapují historii našeho regionu,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

V jednotlivých kategoriích hodnotící komise vybrala následující osobnosti:

 • Hrdinský čin – Ivana JIROCHOVÁ za pohotový zásah při požáru rodinného domu ve svém sousedství v obci Tmaň na Berounsku. Požár oznámila na tísňovou linku a sama vběhla do hořícího domu a vytáhla z něj jeho částečně imobilního obyvatele – svého souseda.
 • Společenská odpovědnost – Doc. Ing. Josef ZICHA, CSc., který již více než 40 let každoročně organizuje, diriguje a řídí orchestr a sbor amatérských zpěváků hudebníků, kteří pod jeho vedením vystupují na mnoha místech s Vánoční mší Jana Jakuba Ryby. Nácviku i koncertování se vždy věnuje nezištně.
 • Kultura – Jiří HAMPL – za celoživotní dílo, zejména za práci na sousoší na památku dětských obětí druhé světové války v Lidicích. Pracoval společně s manželkou sochařkou Marií Uchytilovou. Na pomníku, který tvoří osmdesát dva dětských soch, začali pracovat v roce 1975.
 • Kultura/společenská odpovědnost – Karel LOJKA za dlouholeté studium historie Mělníka a okolí a její popularizaci. Proslul mimo jiné svými časosběrnými fotografiemi mizejících objektů ve městě i blízkém okolí, pořizováním srovnávacích snímků a jejich publikací na sociálních sítích.
 • Vzdělávání, věda a výzkum – Prof. MUDr. Cyril HÖSCHL, DrSc, FRCPsych. Ředitel Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech získal cenu za dlouholetou popularizaci vědy, vzdělávání studentů i svou bohatou publikační činnost. Je členem Rady pro konkurenceschopnost Středočeského kraje, poradního orgánu Rady Středočeského kraje v oblasti podpory inovačního podnikání, vědy a výzkumu na území Středočeského kraje.
 • Pracovník veřejného sektoru – MUDr. Anna VRBOVCOVÁ za celoživotní obětavou, jakož i vysoce odbornou práci lékaře a za empatický a trpělivý přístup k pacientům. Od roku 2012 dosud pracuje na plný úvazek na středočeské záchrance, kde předtím částečně působila od roku 1996.
 • Podnikatel – Petr KOŽENÝ (in memoriam) – za celoživotní přínos rozvoji a podpoře vodní turistiky. V roce 2007 vybudoval jeden z prvních přístavů na řekách s veškerým zázemím nejen pro příznivce vodních sportů, Marinu Vltava v Nelahozevsi.
 • Sport – Kristýna SPLAVCOVÁ a Josef SPLAVEC – za dlouholetou činnost v oblasti organizace motokrosových závodů a setkání pro vozíčkáře, které i sami materiálně zabezpečují.
 • Cena veřejnosti – Josef KESSLER – Starosta SDH Senec, který je dobrovolným hasičem více než 50 let. Za tu dobu pomohl u mnoha událostí, zorganizoval stovky akcí, věnuje se administrativě i pomoci novým vedoucím při zakládání kolektivů mladých hasičů.V internetovém hlasování O Cenu veřejnosti na webu Středočeského kraje získal téměř 37 000 hlasů z celkem 71 643.

  „Porota to neměla lehké, protože cenu by si zasloužil každý z nominovaných. Proto blahopřeji oceněným a děkuji všem, kteří se ankety zúčastnili, a přeji jim mnoho sil do další práce,“ uvedla hejtmanka.

Cena hejtmanky Středočeského kraje je symbolické poděkování lidem, kteří pomáhají ostatním, ve vypjatých situacích se zachovali hrdinsky, reprezentují kraj nebo se zasloužili o jeho rozvoj. Kandidáti na ocenění musí být spjati s krajem: na jeho území se narodili, žijí zde, nebo je s krajem spojeno jejich působení, život, dílo nebo činnost. Nominuje je veřejnost prostřednictvím formuláře na webu Středočeského kraje.

Členy hodnotící komise byli hejtmanka Středočeského kraje (předsedkyně), členové rady kraje, zástupců politických klubů Zastupitelstva SK a odborníci z jednotlivých oblastí.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se