Detaily střechy tělocvičny zkontroluje statik

Detaily střechy tělocvičny zkontroluje statik

Nová tělocvična - interiér

Zborcení rovné střechy českotřebovské sportovní haly, kterou stejně jako mníšeckou tělocvičnu stavěla firma Profistav Litomyšl, vyvolalo vlnu kontrol po celé republice.

I když se konstrukce mníšecké tělocvičny od haly v České Třebové zásadně liší, rozhodlo město, že preventivně prověří konstrukci i základ nové obloukové střechy, aby uklidnilo rodiče žáků i další obyvatele Mníšku, kteří novou halu využívají. Nezávislý posudek vypracuje firma Recoc, výsledky by měly být k dispozici do několika týdnů.

„Chceme, aby statik zkontroloval klíčové detaily a rozptýlil všechny obavy o bezpečnost naší tělocvičny. Posudek jsme již objednali,” řekl starosta města Petr Digrin

Projektantka stavby Martina Karafiátová o bezpečnosti stavby nepochybuje. Stavba tělocvičny podle ní proběhla v souladu s projektovou dokumentací a novou revizi proto vnímá jako preventivní opatření. O bezpečnost se neobává ani Tomáš Hink, který při stavbě tělocvičny působil jako stavební dozor a koordinátor bezpečnosti práce.

Konstrukci obloukové střechy dodávala jiná firma

Žádná stavba, mníšeckou tělocvičnu nevyjímaje, se neobejde bez problémů. Hned v počátku zkomplikovala postup prací spodní voda, která se tlačila do výkopů. Technici ji odčerpávali a na radu projektantů zpevnili výkopy podkladním betonem.

Další problém nastal na jaře 2016, kdy se na základě měření ukázalo, že dva ze čtyř sloupů štítové stěny překračují odchylku normy. Přizvaný statik doporučil jejich stržení, ale při podrobných výpočtech provedených v rámci kontrolního posudku konstrukce ze statického hlediska vyhověla. Potřebnou úpravu sloupů provedl na své náklady Profistav.

Samotnou konstrukci střechy i její montáž dodával Profistavu subdodavatel. Po sestavení a ukotvení oblouků proběhlo měření, které prověřilo, že konstrukce střechy vyhovuje normám.

Tělocvična je prozatím ve zkušebním provozu, ne však z důvodu nevyhovující statiky, ale kvůli akustice. Při měření dozvuku se totiž ukázalo, že bude nutné doplnit akustické panely. To však funkčnost stavby neovliňuje a Rada města už schválila opatření, aby se zvukové podmínky zlepšily.

„Všechny tyto kroky děláme proto, abychom veřejnost opravdu uklidnili,“ zdůraznila místostarostka Páterová.

Vyšetřování, proč se střecha českotřebovské haly zbortila, se teprve rozbíhá, podle informací zpravodajského portálu iDNES.cz odmítl projektant stavby Tomáš Friš, že by projekt nedodržoval příslušné normy. Zanedbání firmy Profistav Litomyšl odmítl i její šéf Tomáš Zavřel. Viníka zřejmě tedy bude muset určit soud.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
petr jansky
petr jansky
7 let před

dobry den pani baumrukova.. nemusíte mit technicke vzdelani abyste poznala ze strecha naší telocvicny je plechova typu skladovaci hala.. ještě zadna takova strecha nespadla.. jinými slovy revize strechy jsou vyhozene peníze.. měli byste je přesměrovat na revizi podlahy

Přihlásit se