Do Mníšku přijel historicky první vlak na vodíkový pohon

Do Mníšku přijel historicky první vlak na vodíkový pohon

Historicky první vlak na vodíkový pohon v Mníšku pod Brdy

Desítky zájemců přišly v úterý 17. května na železniční stanici Mníšek pod Brdy přivítat historicky první vlak na vodíkový pohon, který na naši trať číslo 210 v rámci své propagační jízdy přijel. Půlhodinu, kterou se vodíkový vlak na stanici zdržel, využili zájemci k prohlídce jeho vnitřních prostor.

Jeho trakční systém využívá palivové články, které vyrábějí elektřinu spojením vodíku a kyslíku s vodou. Jedná se tak o plně bezemisní vlakové řešení. Jeho jedinou emisí je pára a kondenzovaná voda. Zároveň pracuje s nízkou hladinou hluku. Výrobcem vodíkových vlaků Coradia iLint (první vlaky tohoto typu na světě) je nadnárodní energetický koncern Alstom se sídlem ve Francii.
Na střeše vlaku se nachází osm vodíkových nádrží a palivové články, které vyrábějí elektřinu pro dvě hlavní pohonné jednotky. Plně natankovaná souprava se třemi stovkami cestujících může urazit 600 až 800 kilometrů rychlostí až 140 kilometrů za hodinu. Hlavní pohonný článek slučuje vodík z nádrží a zvenčí nasávaný vzduch. Výstupní proud pak napájí pohonné jednotky soupravy s tím, že přebytečná energie dobíjí lithium-iontové akumulátory.

„Dnešní cesta vodíkového vlaku do Mníšku pod Brdy coby propagace budoucnosti má pro mě tak trochu symbolický rozměr, protože ještě před pár měsíci jsme společně se starostkami a starosty okolních obcí bojovali o to, aby na téhle trati vůbec nějaká železniční doprava pro naše občany zůstala. Jsem ráda, že se tu dnes na nádraží sešlo tolik lidí, protože i z toho je vidět, že železnice je pro náš region důležitá a její další provoz má smysl podporovat. Navíc teď, v době dlouhodobé uzavírky Barrandovského mostu, se může vlakový spoj z Mníšku do Prahy stát pro řadu lidí reálnou dopravní alternativou, zvlášť pokud se potřebují dostat na druhý břeh Vltavy. Děkuji proto společnosti Alstom i jejímu českému zástupci, panu Kuruczovi, že nám svůj vlak přijeli do Mníšku ukázat a rozproudili tím v našem regionu znovu debatu o budoucnosti železniční dopravy. Doufám, že se nevidíme naposled,“ sdělila ve svém uvítacím projevu mníšecká starostka Magdalena Davis.

Cestu z Prahy do Mníšku pod Brdy absolvovala také starostka Magdalena Davis. Doprovázel ji šéf české pobočky nadnárodního energetického koncernu Alstom Daniel Kurucz. Foto: Michal Kroutil

Použitá foto: autor (není-li uvedeno jinak)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se