Druhá květnová neděle patří Dnu matek

Druhá květnová neděle patří Dnu matek

V dobách 1. republiky byl Den matek hromadně slaven také v Mníšku pod Brdy

Dnes máme skvělou příležitost poděkovat naším maminkám za to, co všechno pro nás v životě udělaly.

Druhá květnová neděle je u nás tradičně dnem, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Zvykem bývá, že v tento den dávají děti svým matkám květiny nebo jiné dárky, většinou vlastnoručně vyrobené.

V Československu se začal Den matek slavit poprvé v roce 1923 (oficiálně v USA od roku 1914). Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková, dcera našeho prvního prezidenta, zakladatelka a předsedkyně Československého červeného kříže.

O tom, jak slavnostní den to pro obyvatele Mníšku býval, ukazuje 84 let starý zápis v místní kronice: “Děti školní se svými učiteli seřadily se v Čisovické ulici, v průvodu neseno veliké srdce krojovanými dívkami, malé děti měly ozdobené panenky, kočárky, koloběžky, kola. Na náměstí ověnčené k oslavě maminkám přednášely děti básně a zpěvy. Velké, ověnčené srdce odneseno k Mohyle a po zazpívání hymny národní, slavnosť skončena.”
Veřejná oslava mohla tehdy dopadnout tragicky: “Rušivě působila nehoda, která stala se právě, když děti přednášely; zlomila se totiž velká kaštanová větev, která na štěstí, jako zázrakem nikomu neublížila; praskot dopadlé větve daleko byl slyšitelný.*

Fotografie z oslav Dne matek v Mníšku pod Brdy (30. léta 20. století):

Řazení školních dítek v dnešní Čisovické ulici
Průvod prochází stejnou ulicí směrem k náměstí
Paní Antonie Cebeová, předsedkyně spolku Ochrana matek a dětí, při proslovu na náměstí
Odchod k mohyle v horní části náměstí
Symbolem Dne matek bývala ručně vyrobená srdíčka

Po druhé světové válce byl postupně tento svátek zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen (slaveného vždy 8. března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně.

* Pamětní kniha obce Mníšek, s. 24, k dispozici ONLINE
Fotografie pocházejí z archivu pana Milana Minaříka.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se