Jak si vede BOS po necelém roce od svého založení

Jak si vede BOS po necelém roce od svého založení

V polovině února získal BOS velké popelářské auto

Brdská odpadářská společnost s. r.o. (BOS) oslavila letos v září pomyslné první narozeniny od své papírové registrace a v prosinci oslaví první výročí zahájení činnosti svozu odpadu v Mníšku pod Brdy.

Od ledna 2022 se působnost firmy postupně rozšířila i na další obce Dobrovolného svazku obcí Technické služby Brdy a Hřebeny v závislosti na tom, kdy obcím dobíhala platnost starých smluv. Po Novém Knínu a Voznici následovaly Zahořany, Klínec a Trnová, v červenci se připojily Čisovice a od 1. 1. 2023 zahájí BOS svoz odpadu na Jílovišti. Byznys plán pro první rok činnosti počítal s nákupem nové svozové techniky v hodnotě necelých 12 mil. Kč, financované bankovním úvěrem a vratnou jistinou obcí, a na základě předchozí regionální analýzy předpokládal náklady na činnost v hodnotě 10,25 mil. Kč a výnosy v hodnotě 9,45 mil. Kč, tedy předpokládanou roční ztrátu cca 0,8 mil Kč. Praxe nakonec ukázala, že již v prvním roce má společnost vyšší obrat, než se očekávalo: po 3. kvartálu tvoří náklady na činnost 9,4 mil. Kč a výnosy 8,65 mil. Kč a do konce roku se dají očekávat náklady v hodnotě cca 13,3 mil. Kč a výnosy v hodnotě 12,2 mil. Kč.
Rok 2022 byl zároveň velmi turbulentním rokem, ve kterém se v důsledku války na Ukrajině dramaticky zdražily pohonné hmoty (k 31. 12. 2022 je odhad nákladů na naftu zhruba o 0,5 mil. Kč vyšší, než byl předpoklad z roku 2021) a významně podražila jak likvidace separovaného odpadu (odhad zhruba o 0,6 mil. Kč více než byl předpoklad z roku 2021), tak náklady na mzdy (odhad zhruba o 1,4 mil. Kč vyšší, než byl předpoklad z roku 2021). Zároveň však již společnost v dalších letech nebude mít náklady spojené s pronájmem svozové techniky, protože už má vlastní svozová vozidla, a od ledna 2023 budou svozové vozy poprvé plně vytížené. Do svozu se totiž připojuje poslední z osmi zakládajících členů svazku, Jíloviště, čímž bude zajištěna vyšší efektivita svozu. BOS také úzce spolupracuje „přes kopec“ s firmou POBERO s.r.o., která je jeho ekvivalentem ve svazku obcí Dolní Berounka, a se kterou může vzájemně sdílet lidské zdroje i techniku a být tak v mnoha ohledech efektivnější. Podtrženo sečteno, BOS si navzdory mnoha nečekaným výzvám vedl během prvního roku své činnosti velmi dobře a je připraven na další fázi svého rozvoje v roce 2023.
Tímto děkujeme občanům za trpělivost s prvotními drobnými změnami týkajícími se svozových časů a těšíme se na další spolupráci.

Od října 2022 má BOS další popelářský vůz

Magdalena Davis, starostka

Použitá foto: Michal Kroutil

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se