Mníšecká hvězdárna přibližuje lidem taje astronomie

Mníšecká hvězdárna přibližuje lidem taje astronomie

Josef Myslín

Ve druhé polovině loňského roku začal fungovat virtuální projekt Mníšecká hvězdárna. Nejedná se o žádnou stavbu s ikonickou kupolí, ale o dva špičkové hvězdářské dalekohledy a malé party nadšenců, kteří chtějí své znalosti astronomie předávat ostatním.

Za tímto projektem stojí obyvatel našeho města a šéf Okresního sdružení hasičů Praha-západ Josef Myslín: „O astronomii se zajímám již od dětství a tento koníček mi vydržel až dodnes a rád bych k němu přivedl další lidi. Přišlo mi ale škoda, že pokud chceme pozorovat hvězdy zblízka, tak musíme cestovat až do Prahy do oficiální hvězdárny. Rozhodl jsem se vytvořit podmínky pro pozorování přímo v Mníšku, a tak se zrodil virtuální projekt Mníšecké hvězdárny.“

Ing. Josef Myslín, Ph. D. nevystudoval kupodivu astronomii, ale informační technologie, management, bezpečnost a systémové inženýrství. V tomto oboru také přednáší na vysoké škole.

Zásadním krokem bylo pořízení kvalitních hvězdářských dalekohledů s elektronicky naváděnou montáží. První dalekohled, který je lehčí a tím snazší na manipulaci (průměr 13 cm) a bude sloužit pro běžná pozorování, byl pořízen za 20 000 Kč z příspěvku města. Druhý dalekohled (průměr 30 cm, váha 50 kg) byl pořízen za 50 000 Kč na platformě Darujme.cz z příspěvků štědrých dárců z řad občanů a Nadace Via. „Díky oběma dalekohledům s motorovým naváděním a dalšímu vybavení, které je k dispozici, už máme takové technické vybavení, které poskytují veřejnosti při pozorování hvězdné oblohy standardní hvězdárny,“ zhodnotil oba nákupy Josef Myslín.
Mníšecká hvězdárna se zaměřuje na přednášky o vesmíru pro veřejnost (konají se v Městském kulturním středisku v klubovně spolku Čejka) a večerní pozorování oblohy v době, kdy jsou pozorovatelné zajímavé objekty, například Měsíc, planety či objekty hlubokého vesmíru jako mlhoviny či galaxie. Dalekohled pro veřejná pozorování zatím Josef Myslín sestavuje u hřbitova, ale plánuje i výjezdy mimo dosah uličních lamp a umělého osvětlení.
V jednání jsou také přednášky pro školy a pozorování Slunce s filtrem přes den nebo online přenosy s výkladem.O plánovaných akcích informuje na webu www.mniseckahvezdarna.cz nebo facebookovém profilu Mníšecká hvězdárna.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se