Mníšek zažije Týden demokracie

Mníšek zažije Týden demokracie

Město Mníšek pod Brdy zve veřejnost na sérii akcí, která nese souhrnný název TÝDEN DEMOKRACIE a proběhne v termínu 9.-15. listopadu 2019.

Během Týdne demokracie si připomene 30. výročí sametové revoluce, která v naší zemi vedla k pádu vlády jedné strany a nastartovala demokratické změny v naší zemi a společnosti. Před 30 lety padl monopol vládnoucí KSČ a naše republika se vydala na cestu svobody a demokracie.

sobota 9. listopadu

  • od 19:00 koncert SALOME (velký sál Pavilonu) – písně Karla Kryla v podání uskupení Arpeggio v nevšední úpravě pro zpěv, kytaru, klarinet a harfu.

pondělí 11. listopadu

středa 13. listopadu

pátek 15. listopadu

  • od 11:05 SPOLEČNÉ ZAKONČENÍ TÝDNE DEMOKRACIE (před ZŠ Komenského 420)

 

Při této příležitosti bychom neměli zapomínat na 17. listopad, který je od roku 1941 připomínám jako Mezinárodní den studentstva a váže se k událostem z Němci okupované Prahy. V noci na 17. listopad 1939 okupanti pozavírali české vysoké školy, několik studentů bez soudu popravili a několik tisíc jich odvlekli do koncentračních táborů. Byla to reakce nacistů na předcházející pokojné akce, kterými si vlastenecky orientovaní studenti a mládež připomínali 21. výročí vzniku ČSR. Při jedné z nich byl postřelen student medicíny Jan Opletal a jeho následný pohřeb byl tichou demonstrací proti okupantům.

Byli to právě studenti, kteří byli prvotními hybateli změn před 30 lety. Brutální zákrok represivních orgánů všemocné KSČ proti studentskému průvodu na pražské Národní třídě dne 17. listopadu 1989 byl totiž příslovečnou poslední kapkou, která vedla k pádu komunistického režimu v naší zemi a zahájila proces demokratizace.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se