Poprvé se budou sčítat ptáci na krmítkách. Počítat je můžete i vy

Poprvé se budou sčítat ptáci na krmítkách. Počítat je můžete i vy

O víkendu proběhne celorepublikové počítání ptáků na venkovních krmítkách. Kromě ornitologů se do něj může zapojit i veřejnost. Stačí ve dnech od 4. do 6. ledna během jedné hodiny sledovat a zapisovat situaci u krmítka nebo i jinde.

Program zaštiťuje Česká ornitologická společnost, aby zmapovala, jak se mění stavy ptačích populací v zimě. Zájemci z veřejnosti mohou sčítat i opakovaně a na různých místech, ale podmínkou je vždy dokončit hodinové pozorování a zapisování na jednom místě a až pak třeba pokračovat další hodinou jinde.

Metodika sčítání je podle koordinátorky programu taková, že se u každého druhu ptáčka zapíše vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců. Uvidíme-li například tři sýkory, za chvíli je jich šest a po chvíli jen jedna, zapíšeme si u tohoto druhu šestku.

Ornitologové k tomu připravili sčítací arch, který pomůže s určováním ptáků a průběžným zapisováním údajů. Najdete na něm totiž najdou kresby, podle kterých poznáte druh ptáčka, který se na vámi pozorovaném krmítku nejčastěji objevuje. Důležité je však pro ornitology i případné zjištění, že ve vymezené hodině na dané místo nepřiletěl žádný pták.  I takový výsledek máte zapsat a poslat.

Údaje ze sčítání je možné zadávat buď on-line na stránkách programu, nebo je můžete poslat i poštou prostřednictvím papírového formuláře.V obou případech však do 15. ledna 2019.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se