Středočeský kraj požádal premiéra ČR o vyhlášení nouzového stavu

Středočeský kraj požádal premiéra ČR o vyhlášení nouzového stavu

Na základě výstupů intenzivních jednání s vládou a vedením krajů, doporučila Bezpečnostní rada a Krizový štáb Středočeského kraje hejtmance, aby neodkladně požádala premiéra o vyhlášení nouzového stavu na 14 dní. Pouze tímto opatřením bude zajištěna jednota a přehlednost krizových opatření. Hejtmanka Petra Pecková tuto žádost odeslala dnes ve 13 hodin.

V krajích, které by o nouzový stav nepožádaly, by platila opatření ministerstva zdravotnictví v kombinaci se stavem nebezpečí, zatímco v krajích, které o nouzový stav požádaly, by platily podmínky nouzového stavu. Různé lokality by tak měly tedy různá opatření na základě různých zákonů.

V regionech, kde by platila opatření ministerstva zdravotnictví, aby byly například otevřené obchody, služby, bazény, veletrhy či lyžařské areály. Jejich provoz by bylo možné regulovat pouze podmínkami, nikoliv zakázat. Důsledkem by s velkou pravděpodobností byla turistika za nákupy, službami či sportovním vyžitím. To by zásadně ovlivnilo účinnost regionálně přijatých opatření a přispělo ke zhoršení epidemiologické situace. Na základě podaných žádostí o vyhlášení nouzového stavu v sousedních sedmi krajích se proto Středočeský kraj rozhodl o nouzový stav na 14 dnů požádat také.

Během jednání s vládou se podařilo prosadit několik úprav nouzového režimu:

  • Návrat děti do škol: deváté třídy a maturitní ročníky se vrací do škol od 1. března; následně bude předložen plán na nástupy dalších ročníků.
  • Úřední hodiny: zrušeno omezení úředních hodin na úřadech, aby byla zaručena lepší obslužnost občanů.
  • Obchody: znovuotevření obchodů bude zváženo na základě vyhodnocení vlivu nových mutací viru na vývoj epidemiologické situace.

Hejtmané ve svém dnešním usnesení mj. vládu vyzvali k přeložení pandemického zákona, a k pravidelnému týdennímu dialogu o vývoji situace a úpravě podmínek nouzového stavu.

Pokud by vláda nouzový stav nevyhlásila do dnešních 18:00, vyhlásí kraj stav nebezpečí.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se