V Mníšku řádí zavíječ zimostrázový

V Mníšku řádí zavíječ zimostrázový

Zavíječ zimostrázový, foto: Wikipedia.org

V Mníšku pod Brdy byl zaznamenán výskyt zavíječe zimostrázového na buxusech.

Již několik let v ČR řádí zavíječ zimostrázový, resp. jeho housenky, které dokáží úspěšně tyto stálezelené keře zahubit. Nyní se v hojné míře objevili i v našem městě, proto majitele buxusů (zimostrázů) žádáme, aby udělali kontrolu svých dřevin a v případě zjištění výskytu škůdce se s ním pokusili bojovat. Zabráníme tím plošné likvidaci buxusů v našem regionu.
Motýl zavíječe zimostrázového je drobný, má bílá křídla s hnědým lemem nebo bývá úplně hnědý. Klade vajíčka právě na listy zimostrázu. Jeho housenky jsou zelenožluté s černými pruhy, bílými puntíky a lesklou černou hlavou. Jsou aktivní v období od března do října.
Housenky zavíječe okusují listy, mladé výhonky a kůru keřů. Okousané listy postupně chřadnou a odumírají. V případě přemnožení nezřídka hrozí kompletní likvidace keře, tzv. holožír. Housenky zavíječe listy opřádají pavučinkou, která je jedním z viditelných příznaků napadení. Škůdci začínají svou práci od středu keře, v prvním fázích napadení tedy není jejich přítomnost patrná. Je třeba kontrolovat vnitřek keře a hledat buď přímo housenky, nebo jejich výkaly či zámotky.

V případě prvního nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik, chemický či biologický. Při aplikaci mějte na paměti, že housenky se ukrývají ve středové části keře. Vhodnou kombinací k postřiku může být také propláchnutí keře tlakovou vodou či ruční sběr housenek. Postřik a kontrolu buxusů provádějte několikrát za sezónu, škůdce se na vaše keře může dostat kdykoli.
Pokud zjistíte napadení, nepropadejte ještě panice. Žír první generace obvykle keře ještě zvládnou, když je masivní i druhá generace, bývá to horší. Problematické je samozřejmě estetické hledisko.

Housenka zavíječe zimostrázového

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se