Vedení města i občané vsadili na náměstí Lípu republiky

Vedení města i občané vsadili na náměstí Lípu republiky

Jako první přihodil ke vsazované lípě hlínu jeden z nejmladších hasičů ze Stříbrné Lhoty.

V samotném závěru letošního Knoflíkového trhu měli lidé možnost podílet se na sázení Lípy republiky. Pozvala je k tomu s odkazem na letošní výročí republiky starostka města Magdaléna Davis.

Pavel Jeřábek

Projekt vznikl mezi členy komise životního prostředí začátkem roku 2018. Exklusivní místo pro výsadbu, v zelené ploše vedle sochy F.X. Svobody na našem náměstí, bylo vybráno jednak s ohledem na poselství stromu, ale i jako budoucí náhrada tří lip okolo studny, jejichž zdravotní stav se horší.

K místu výsadby vydalo souhlasné stanovisko pracoviště památková péče, ale v září 2018 minulá rada města s výsadbou nesouhlasila. Naštěstí výsadbu podpořili na svém prvním jednání koncem listopadu 2018 současní radní.

Vše se tím sice zpozdilo, ale nakonec ve prospěch výsadby. Bylo ji možné spojit s Knoflíkovým trhem. Několik desítek občanů, a i návštěvníků Mníšku, tak společně vysadili „Lípu republiky“ – lípu velkolistou, která je vypěstována z roubu památné velkolisté lípy v Brništi u České Lípy (staré zhruba 300 let, s obvodem kmene 720 cm).

V Mníšku prakticky celý den stromek sázeli návštěvníci a účastníci Knoflíkového trhu. O tom, že lidi všech generací stromek sázeli s radostí vypravují přiložené fotografie. Jako první přihodil ke vsazované lípě hlínu jeden z nejmladších hasičů ze Stříbrné Lhoty, kterého postupně vystřídali děti a dospěláci z Mníšku a okolních obcí, pracovníci městského úřadu, starostka a místostarostka, členové komisí a výborů, učitelé, vedoucí kroužků a poslední, snad shodou okolností byli zástupci Lesní školky 7kvítek, ekocentra Tereza a Mníšeckého klubu Lipka.

Při sázení Lípy republiky se vystřídaly desítky lidí.

Podle Jiřího Roma, který byl předsedou komise životního prostředí města, mají lípy (obecně stromy) vysazované k příležitosti výročí vzniku republiky mimořádnou symboliku. „Zatímco lecjaký jiný strom časem zevšední a stane se běžnou součástí veřejného prostoru, tento by měl být připomínkou něčeho výjimečného. A bylo by milé, kdyby si lidé za sto let, až budou v jiné části náměstí sázet další symbolický strom, říkali, že jejich předkům leželo to a to na srdci a že dávali tomu a tomu význam, byť se na něčem jiném třeba neshodli,“ říká Jiří Rom.

Související odkazy:

https://lipyrepubliky.cz/lipa/lipa-republiky-na-namesti-f-x-svobody-v-mnisku-pod-brdy/
https://mapy.cz/zakladni?x=14.7025741&y=50.7320092&z=19&base=ophoto&source=coor&id=14.702824999999999%2C50.732011944444444

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se