Vyhlášení přírodní památky Jindřichova skála

Vyhlášení přírodní památky Jindřichova skála

Jindřichova skála je první maloplošně chráněné území ve Středních Brdech. Foto: Brdy.ochranaprirody.cz

Letos o Vánocích jsme si v CHKO Brdy nadělili hezký dárek – vyhlášení prvního maloplošně chráněného území ve Středních Brdech. JINDŘICHOVA SKÁLA, skalní „srub“ s kolmou stěnou a kamenným mořem představuje pro Brdy typický geomorfologický jev.

Skalní srub, jak se tento útvar také nazývá, vznikl zvětráváním a postupným odlamováním skalních bloků. S výškou stěny až 21 m patří k těm nejvyšším v Brdech a jde o památku národního významu. Kamenné moře pod ním je zvláštní svou rozlohou i velikostí skalních bloků. Tvořen je prvohorními (kambrickými) slepenci, tvrdou a kyselou horninou.
Z živé přírody najdeme na Jindřichově skále hlavně bohatství lišejníků – několik ohrožených druhů keříčkovitých dutohlávek a další lišejníky oblibující osluněná suťová pole. Nacházejí tu dobré životní podmínky v podobě dostatku světla a menší konkurence ostatních rostlin, které nedokážou prosperovat v drsných podmínkách balvanité suti.

Co však lišejníkovým porostům v suti ubližuje, je sešlapávání. Jsou to dlouhověké organismy a rostou jen velmi pomalu. Děkujeme proto všem turistům a horolezcům za pochopení pro tyto malé obyvatele a za respektování zákazu vstupu do sutí a na skalní stěnu! Na jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Brdech, odkud můžeme přes údolí Červeného potoka obdivovat hrad Valdek a za ním křivoklátské kopce, se dá pohodlně dojít po turistické značce z Malé Vísky u Hořovic.
Poloha GPS: 49,767952 13,881928

Přírodní památka Jindřichova skála byla vyhlášena 10.12. s účinností na Štědrý den, 24.12. 2019.

Pod Jindřichovou skálou se nachází tzv. kamenné moře. Foto: Brdy.ochranaprirody.cz

o původu názvu:
Kamenný útvar původně nesl název Vísecká skála (podle nedaleké obce). Jeho současný název se datuje k počátku 20. století. Jmenuje se po majiteli komárovského panství knížeti Heinrichovi (Jindřichovi) von Hanau (1842-1917), kterému zdejší lesy patřily.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se