Vyjádření mníšecké radnice k počtu krytů Civilní obrany na území města

Vyjádření mníšecké radnice k počtu krytů Civilní obrany na území města

Staré sídliště v 60. letech minulého století

Válečný konflikt na Ukrajině vyvolal v obyvatelích České republiky obavy z možné vojenské invaze ruských vojsk na naše území. A tak se Češi zajímají, kde by se v případě vojenského útoku mohli co nejrychleji ukrýt.

S podobnými dotazy se občané obracejí i na vedení mníšecké radnice. „Záležitost jsme pečlivě prověřili a uvádíme, že město Mníšek pod Brdy v současné době nedisponuje žádnými funkčním kryty pro veřejnost. Jediný kryt je v mateřské škole na Starém sídlišti a v případě nutnosti poslouží školkovým dětem. Původní kryty, které byly za socialismu vybudovány pod domy na Starém sídlišti, byly po roce 2000 zprivatizovány a v současné době již neslouží původnímu účelu. Stejně tak svému původnímu účelu neslouží ani dva kryty v základní škole Komenského 420, “ sděluje mníšecká místostarostka Dana Dalešická a dodává: „Ve středu 9. března zasedne náš krizový štáb, který se mimo jiné bude zabývat také otázkou provizorních úkrytů.“

Na území České republiky se nachází necelých 6 000 protiatomových bunkrů, v provozuschopném stavu jich jsou ale necelé 2 000. Jsou rozeseté po celé republice a jejich kapacity jsou různé. Navíc i tyto funkční kryty, které komunisté vystavěli ve valné většině v 50. a 60. letech minulého století, jsou již zastaralé. Nejvíce krytů je v Praze, a to zhruba 750 (s kapacitou 147 tisíc lidí).

„Způsob válčení se od doby, kdy byly vystavěny protiatomové kryty, zásadně změnil. Kryty jsou navíc ve valné většině zastaralé. Lepší je využívat improvizované ukrytí,“ uvádí mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Pavla Jakoubková. Dodala, že hasiči ve spolupráci s ministerstvem vnitra připravují materiály, které pak zveřejní pro obyvatele České republiky.
Doporučení Hasičského záchranného sboru ČR najdete na webových stránkách: HZSCR.

„Naše bezpečnost je založena na tom, že jsme členy Severoatlantické aliance. Od všech, včetně klíčových velmocí, zaznělo jasně, že budeme bránit každý metr území států patřících do Severoatlantické aliance, budeme je bránit všichni a všemi silami. To je to, co nás opravdu chrání,“ řekl premiér České republiky Petr Fiala.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se