Začíná Sčítání 2021, potrvá do poloviny května

Začíná Sčítání 2021, potrvá do poloviny května

V termínu od 27. března do 11. května 2021 probíhá, pod záštitou Českého statistického úřadu a ve spolupráci s Českou poštou, povinné sčítání lidí, domů a bytů v České republice.

Jak bude sčítání probíhat?

Sečíst se můžete dvěma způsoby:

 • Online sčítání
  Online sčítání začíná po půlnoci 27. března. Elektronický sčítací formulář bude zpřístupněn na webových stránkách www.scitani.cz nebo v mobilní aplikaci, kterou naleznete v Google Play i App Store pod názvem „Sčítání21“.
  Pokud se do 9. dubna nesečtete prostřednictvím internetu, budete muset vyplnit listinný sčítací formulář.
 • Sčítání listinné
  Kdo se nesečte online, má zákonnou povinnost od 17. dubna do 11. května 2021 vyplnit a odevzdat listinný sčítací formulář.
  Získáte ho spolu s odpovědní obálkou od sčítacího komisaře (v Mníšku to bude zaměstnanec České pošty – jejich seznam najdete ZDE), který se dostaví v předem oznámeném termínu a vyčká na váš příchod před vaším domem. Sčítací komisaři mají viditelně umístěný průkaz a mají povinnost se na požádání prokázat svým osobním dokladem (například občanským průkazem).
  Vyzvednout formulář a obálku si můžete také sami na kontaktním místě sčítání (v Mníšku to je Česká pošta, Skalecká 2).
  Vyplněný formulář v obálce odevzdáte na poště nebo vhodíte do poštovní schránky. Obálka s logem Sčítání 2021 má předtištěnou adresu a její odeslání je zdarma.

Sčítání 2021 je zdrojem unikátních informací o životě v naší zemi. Získaná data mohou pomoci při plánování opatření, aby se v Česku žilo lépe, například při řešení nedostatku volných bytů, nabídky vzdělávání v místech, kde chybějí potřebné profese, nebo zavedení vlakových a autobusových spojů. Pomáhají při zajištění kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo školkách, při tvorbě protipovodňových opatření i hasičům při jejich zásazích. Lidé by také neměli váhat s vyplněním příslušnosti k církvi nebo vyznání.
Naposledy se sčítání konalo před 10 lety.

Účast na sčítání a s tím související vyplnění dotazníku je POVINNÁ pro všechny, kteří mají v Česku trvalý či přechodný aspoň 90denní pobyt nebo azyl.
Pokud však svůj formulář, ať už v jakékoli formě nevyplníte nebo ho nikdo nevyplní za vás, hrozí vám pokuta 10 tisíc korun.
Lidé by také neměli váhat s vyplněním příslušnosti k církvi nebo vyznání.

Veškeré informace ke Sčítání 2021 najdete na stránkách www.scitani.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se