Zatímco si žáci a dospělí o svých dovolených o prázdninách snad odpočinuli od povinností, měli záchranáři plné ruce práce. V prázdninovém čase zaznamenali 26 234 výjezdů, z čehož bylo 2 093 výjezdů k nezletilcům.
V létě jako vždy přibylo výjezdů k dopravním nehodám. O mnohých z nich se dá říct, že důvodem nehody byla nezodpovědnost, přecenění svých schopností a únava. Výjezdů k dopravním nehodám tak bylo 1 366.
Obecně se dá říct, že po celý rok jsou hlavně páteční a sobotní výjezdy spjaty s opilými lidmi, ale v čase prázdnin se jejich počet zvyšuje. Navíc s alkoholem a drogami experimentují i děti. V této souvislosti vyjížděli středočeští záchranáři k 492 případům intoxikace, z nichž bylo 90 nezletilců, kteří si chtěli za pomoci alkoholu nebo drog prázdninově „vyhodit z kopýtka“. Možná i další statistický údaj by se dal v mnoha případech dát do přímé souvislosti s požitím alkoholu, i když má svou vlastní kolonku, a to výjezdy k napadeným. Takových výjezdů záchranáři absolvovali za prázdniny 408, z nichž byla v 18 případech napadena nezletilá osoba.
Každoročně se v létě také zvyšují počty úrazů zahrádkářů a chatařů v důsledku činností, jako je třeba oprava střechy, prořezávání stromů nebo štípání či řezání dřeva. Také se zvedá počet výjezdů ke sportovcům, ale i prázdninovým nadšencům, kteří se rozhodnou takřka hromadně opustit kanceláře a o prázdninách spasit svoje tělo pohybem, na který ale nejsou celý rok zvyklí. Podle typu zranění a okolností jsme schopni spočítat, že 166 důvodů k výjezdům sanitního vozu vzniklo pracovní činností, 814 rekreační činností a 236 výjezdů bylo ke sportovcům.
Záchranáři v létě také často ošetřovali pacienty s kolapsy z horka. Lidé často podcenili pitný režim a nebrali ohled na svůj aktuální zdravotní stav. Výjimkou nebyli ani senioři nebo rodiče s kojenci, kteří pobývali na slunci i v době největších veder.
O prázdninách také stoupl počet zásahů u psychiatrických diagnóz, sebevražd a ve 172 případech se jednalo o výzvu k výjezdu k agresivní psychóze.