V sobotu 24. srpna 2024 se v Amfiteátru U Káji Maříka v Mníšku pod Brdy koná v pořadí již 9. ročník půldenního hudebního festivalu BRONFEST.
“V Mníšku pod Brdy bydlím již několik let a mám to tu rád. Líbí se mi tu. Když k tomu přidám výhled na úžasný podzámecký amfiteátr a k tomu skvělou restauraci U Káji Maříka s ještě skvělejšími hochy, kteří ji obhospodařují, tak už byl jenom krůček k rozhodnutí udělat něco, co ,,možná“ tomuto městečku chybí. Hudební festival. Alespoň půldenní. A přátelé tady je již 9. ročník! Přijďte podpořit úžasné muzikanty na místo s úžasným geniem loci,” zve na letošní ročník hudebního festivalu jeho organizátor Broněk Přibyla.
Program festivalu:
- 15:00 – NEŘEŽ
- 16:30 – ROZÁLIE
- 17:45 – ŠTĚPÁN MARKOVIČ & GIPSY GROOVE
- 19:15 – TOČKOLOTOČ
- 21:00 – BLAŽENKA & PŘÍBRAMSKÁ FILHARMONIE
Vstupenka stojí 400 Kč. Děti do 15 let mají vstup zdarma.
Vstupenky si může zakoupit on-line na stránkách TicketStream.
Vstupenky zakoupíte také osobně v Hostinci u Káji Maříka nebo přímo na místě těsně před festivalem.
Další informace najdete na webových stránkách festivalu BRONFEST 2024.
Představení účinkujících:
NEŘEŽ je česká folková skupina, která vznikla v roce 1998 kolem Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského (oba známí z kapely Nerez) jako pokračování kapely Jaromíra Nohavici. Kromě samostatných koncertů je Neřež od roku 2001 stálou doprovodnou skupinou Marie Rottrové, se kterou vystupuje v rozšířeném obsazení.
Neřež navazuje volně na tvorbu skupiny Nerez, kterou společně se Zuzanou Navarovou zakládali Vít Sázavský a Zdeněk Vřešťál. Dodnes tvoří repertoár legendárních Nerez podstatnou část programu Neřež.
Skupina Neřež Trio hraje ve složení: Robert Fischmann (perkuse, flétny), Vít Sazavský (kytara, viola a zpěv) a Zdeněk Vřešťál (kytara, foukací harmonika a zpěv).
Ukázku z jejich vystoupení najdete na YOUTUBE.
ROZÁLIE je zpěvačka, herečka, tanečnice a bývalá modelka, dcera herce a zpěváka Ondřeje Havelky. Hraje na akordeon. Devět let se věnovala tančení flamenca.
Ukázku z její vystoupení najdete na YOUTUBE.
ŠTĚPÁN MARKOVIČ & GIPSY GROOVE
Štěpán Markovič je jeden z nejvýraznějších českých jazzmanů (saxofon). Doprovázel neuvěřitelnou řadu českých i zahraničních hvězd. Spolupracoval s Ray Charlesem či Lizou Minnelli; natočil desku s Billem Clintonem. Jeho projekt „Štěpán Markovič Gipsy Groove“ přináší konkrétní představu o excelentním citu jazzmana pro spojování rozdílných hudebních žánrů.
Kapelu Gipsy Groove (rytmika z Gulo Čar) tvoří hudebníci, kteří svou muzikálností uchvátili posluchače například v roli předkapely legendy Jamese Browna či Gipsy Kings. Mezi výrazné počiny patří i spolupráce s Dougem Wimbishem; jejich společné album získalo v roce 2003 cenu Anděl za nejlepší desku v kategorii world music.
Ukázku z jejich vystoupení najdete na YOUTUBE.
TOČKOLOTOČ je česká folková skupina. Založili ji v roce 1984 ve Svitavách příslušníci romské rodiny Peštů. Na festivalu Porta skupina získala v roce 1985 čestné uznání poroty a v roce 1986 patřila k vítězům interpretační soutěže. Její hudbu charakterizoval Jiří Černý ve sleevenote debutového alba Čhave Svitevendar: „Točkolotoč překvapivě rychle vytvořil svůj osobitý autorský a interpretační styl, obsahující prvky romského a moravského folklóru, tuzemského folku i rocku. Je rozeznatelný podle obou sólových zpěváků, Gejzy Pešty a Milana Bendíka, typicky romských sborů, melodiky Jiřího kytary a Mirkovy mandolíny a efektních, nicméně spontánně působících mnohovrstevnatých rytmů.“
V devadesátých letech skupina prošla personálními změnami a přidali se k ní i neromští hudebníci, v novějších skladbách se objevuje také inspirace styly jako jazz, country nebo reggae.
Ukázku z jejich vystoupení najdete na YOUTUBE.
BLAŽENKA & PŘÍBRAMSKÁ FILHARMONIE
Nápad na spolupráci rockové kapely a orchestru vznikl spontánně při jedné charitativní akci, kterou pořádal Ivo Kylar. Ten následně oslovil dirigentku Příbramské filharmonie Veroniku Kopeckou, kterou hudební materiál zaujal. Aranže a partitury zpracovala Ilay Algur, absolventka konzervatoře, úžasná muzikantka, multiinstrumentalistka, původem z Turecka.
Blaženka je pražská rocková skupina, která vznikla v roce 1989. Touha prezentovat se, i mediálně, vyústila v roce 1995 v natočení CD. Po marném hledání vydavatele jsme jej v roce 1996 vydali na vlastní náklady a v Akropoli pokřtili. Místo toho, abychom začali pořádně hrát, jsme se v roce 1997 rozešli.
Dohromady jsme se opět dali v roce 2001, na popud neutuchajícího zájmu publika o náš muzikantský osud a při příležitosti jednoho životního jubilea. V roce 2004 odjel zpěvák Broněk Přibyla pracovat do zahraničí a Blaženka si dala další přestávku.
Po návratu Broňka z ciziny se daří kapelu obnovit na podzim roku 2010. Hraje v sestavě:
Broněk Přibyla (zpěv), Martin Žďánský (housle), Petr Smutný (kytara), Aaron Rulseh (kytara, alt-sax), Aleš Řezáč (klávesy), Ondra Parpel (basa), Matěj Kubíček (bicí).
Část jejich vystoupení z Malostranské besedy (2016) najdete na YOUTUBE.
Příbramská filharmonie byla založena v roce 1908. Od září 2015 je dirigentkou Příbramské filharmonie Veronika Kopecká, koncertním mistrem pak Pavel Kopecký. Orchetr působí převážně na lokální úrovni. Častá je ale i spolupráce s hostujícími dirigenty jako je Debasish Chaudhuri (Indie) a David Rutherford (USA), pěveckými sbory z celé České republiky, či zapojování se do větších projektů.