Mníšek má svou 1. legální graffiti stěnu

Mníšek má svou 1. legální graffiti stěnu

Rituál před novou stěnou

Poslední prázdninovou neděli se prostor na konci ulice V Edenu změnil na hiphopovou arénu. Slavnostně se otevírala první legální graffiti stěna v Mníšku pod Brdy!

Graffiti Jam, který trval tři hodiny, si nenechaly ujít odhadem tři stovky dětí různého věku, z nichž ty menší doprovázeli rodiče. Mníšecká radnice si tu pro ně připravila pestrý program, který rozhodně nenudil. Návštěvníci tak měli možnost seznámit se s pěti elementy hiphopu: DJs, beatboxem, rapem, breakdance a graffiti.


Už od odpoledních hodin betonovou stěnu z obou stran zdobili svými různobarevnými piecy, chromy, charaktery a tagy pražští Dos Crew, konkrétně legendární Chuck, Price, Snow a Foe. Pro malé zájemce si připravili i workshop, kdy jim rozdali plechovky se spreji a pomocí cenných rad je naučili pár základních věcí.


O stylovou hudbu, která akci doprovázela, se postarali dýdžejové Dug a BA2S, známý z legendární devadesátkové hiphopové kapely Chaozz.
Moderování celé akce se ujali Metoděl & Dozer, kteří s sebou dovezli také freestyle rap show a na počest první stěny složili oslavný hit začínající slovy: „V Mníšku pod Brdy jsou hrdý, že to tu barvama smrdí…“. Potom zapojili publikum a na jejich nahozená slova složili a zarapovali songy, na housle je při tom doprovázela Linda Violin.


Kluci ze Streets 4 Kids udělali dynamickou breakdance show, při které předváděli parádní figury jako salta vpřed i vzad, piruety, vzdušná kola nebo vrtulníky. Malé zájemce potom na švédské bedně zapojili do workshopu a ukázali jim pár jednodušších figur.


Organizátoři Graffiti Jamu ovšem mysleli i na chuťové pohárky návštěvníků do 18 let a díky spolumajitelkám Kavárny a bistra Tady & Teď jim zdarma rozdali 120 báječných amerických hot-dogů, které nejbližší okolí doslova provoněly grilovanou slaninkou a karamelizovanou cibulkou.
Na závěr akce vystoupila se svou ohňovou show Tereza, kterou symbolicky novou legální stěnu jakoby pokřtila. Její ladné taneční pohyby se snoubily s majestátností ohně a připomínaly starobylý rituál oslavující prastará božstva – v tomto případě stěnu ozdobenou zajímavými piecy a tagy. Pro velký úspěch Tereza po svém vystoupení ráda uspořádala pro malé zájemce improvizovaný worskhop.

„Jsem ráda, že se nám v Mníšku pod Brdy podařilo otevřít první legální graffiti stěnu. Cíleně jsme vybrali betonovou zeď na konci ulice V Edenu, která se svou uniformní šedí hodila pro tento účel nejlépe. Mládež tak získá místo, kde může legálně tvořit, neničí cizí majetek a nikoho tím nebude obtěžovat. Těším se na zajímavé piecy, které na zdi budou postupně vznikat “ neskrývá spokojenost s akcí mníšecká místostarostka Daniela Páterová a dodává: „Zároveň jsme akci chtěli pojmout jako rozloučení s prázdninami, což se myslím povedlo na jedničku.“

Pravidla graffiti stěny v Edenu:

  • Nepřemalovávat a neničit nové věci.
  • Nepřemalovávat nové a kvalitní věci na úrovni – platí hlavně pro méně zdatné!
  • Nemalovat hanlivé, urážlivé symboly nebo slova.
  • Nenechávat po sobě nepořádek.

Autorkou fotografií je Lenka Živná.
Více fotografií z akce najdete na mníšeckém facebookovém profilu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se