Mníšek zažil Oslavy 80. výročí konce 2. světové války

Mníšek zažil Oslavy 80. výročí konce 2. světové války

Model stíhačky Supermarine Spitfire v Předzámčí

Akce, kterou k tomuto významnému výročí uspořádala mníšecká radnice, se uskutečnila neděli 11. května na travnaté ploše Předzámčí.

Více než čtyřhodinový program vzdal hold všem statečným lidem, kteří se zasloužili o osvobození Československa, vrcholícím v květnových dnech roku 1945. Ať už vojákům bojujícím v rámci spojeneckých armád protihitlerovské koalice, nebo i domácím odbojářům, kteří položili své životy v boji s okupanty na území Protektorátu.

Pietní akt
Program Oslav začínal slavnostním ceremoniálem na náměstí před pomníkem obětem válek, ke kterému vedení mníšecké radnice položilo věnec se stuhami v našich státních barvách. Čestnou stráž stáli strážníci městské policie společně s vojáky v dobových uniformách: pěšákem Československé samostatné obrněné brigády, českým pilotem RAF, důstojníkem Rudé a armády a donským kozákem.
na závěr zazpívala českou státní hymnu žákyně místní základní školy Libuška Hrubá.

Nesení věnce k pomníku

RAF
Největším lákadlem programu byl bezesporu model britské stíhačky Supermarine Spitfire, na kterých létali také naši letci. Vystavené letadlo s označením ML 296 „patřilo“ Otto Smikovi, který byl sestřelen v roce 1944 nad okupovaným Nizozemím. I přes svůj věk 22 let se stal díky počtu sestřelů nepřátelských letounů nejúspěšnějším pilotem ze Slovenska (původem Žid) létajícím na Spitfirech. V modré uniformě pilota podával zájemcům podrobný výklad Zdeněk Sádecký – předseda Czech Spitfire Clubu.

Zdeněk Sádecký

Československá samostatná obrněná brigáda
V britských battledressech se představili pěšáci sloužící v Československé samostatné obrněné brigádě. Přijeli s několika Jeepy willys (americká výroba) a britským Austinem Tilly. Připravili si výstavu zbraní a výstroje a divákům předvedli i střelby z lehkých pěchotních zbraní – například z pušky Lee-Anfield, kterou byla vyzbrojena britská armáda.
Měli i vojenskou polní sanitku (značka Austin) s lůžky a lékařským vybavením a na odborné ošetření raněných byla připravena dohlížet zdravotní sestra.
V jejich táboře bylo o zábavu postaráno (běžnou pro tehdejší dobu) – děti mohly porážet kužely, házet míčky na parodickou maketu führera nebo se projet jeepem.

Vojenská sanitka

Rudá armáda
Tábor si v Předzámčí rozbili také vojáci Rudé armády, která skutečně do Mníšku došla 11. května 1945. Štáb nejmenované jednotky Rudé armády tu měl výstavu zbraní, munice a věcí spojenou s každodenním životem ve vojenském ležení té doby: nechyběl samovar, radiostanice, psací stroj s písmeny v azbuce nebo rádio. Občas předvedli střelbu ze střelných zbraní ruské výroby: těžkého kulometu Maxim nebo samopalu Špagin. Stříleli i z kořistného německého lehkého kulometu MG 42.
Z kolové techniky je přijeli podpořit spolubojovníci na motocyklu Dněpr se sajdkárou a s vojenským GAZem Čapajev.
Na harmoniku hráli donští kozáci s pro ně typickými šaškami (šavle) a v papachách na hlavě. Tradiční kozácké písně připomínaly jejich styl života na břehu ruského veletoku Donu.

Rudoarmějci (vlevo kozáci)

Trafika a scéna zatčení
Do života na pražské periferii mohli diváci nahlédnout v místě věnovanému Protektorátu Čechy a Morava. Jeho středobodem byla dobová trafika evokující časy roku 1942, vedle níž byly na dřevěném plotě umístěny plakáty, informující o „vítězném postupu německých armád“, nebo lákající diváky do biografů na nové filmy. K dispozici byly čtenářům také výtisky tehdejších Lidových novin. Kolem trafiky panoval čilý ruch: trafikant nabízející kolemjdoucím tisk a kuřivo, maminka s kočárkem, seriózní pánové i zevlující drbani – na vše dohlížel protektorátní četník s puškou a nasazeným bodákem.
Úderem 16. hodiny se před trafikou odehrála scénka připomínající zatčení odbojáře Dr. Jaromíra Šámala gestapem, ke kterému v našem městě došlo 5. června 1942.

Ruch před trafikou

Letní kino
Nedělní akci uzavřelo promítání českého filmu z prostředí našich letců v RAF s názvem Tmavomodrý svět na zámeckém nádvoří. I přes chladné počasí (začínalo se po západu Slunce kolem 20:30) a v konkurenci s televizním hokejovým utkáním naší reprezentace, si cestu do hlediště našel slušný počet diváků a divaček.

Návštěva ze školy
Přítomnost letadla v Předzámčí využila základní škola k obohacení výuky vlastivědy a dějepisu. Během pondělí se u něj vystřídalo na 450 žáků z 20 tříd. Výklad na slovo vzatého odborníka přímo u vrtule ikonické druhoválečné stíhačky je jistě tou nejlepší formou výuky dějepisu.

Vzpomínková akce se povedla, o čemž svědčí i více než tisícovka návštěvníků, která se během odpoledne v Předzámčí vystřídala.
Je zapotřebí, abychom si čas od času naši minulost připomínali, a to i včetně největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Je v zájmu nás všech, abychom již nikdy žádnou válku nedopustili!


Foto: Petr Marhoul

Další fotografie najdete na mníšeckém facebookovém profilu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se