Mníškem projde masopustní průvod maškar

Mníškem projde masopustní průvod maškar

Masopustní maškary v roce 2018

Nenechte si ujít tradiční masopustní průvod, který projde Mníškem v sobotu 26. února 2022. Startuje ve 13:30 na farní zahradě.

V pořadí již pošesté ho s přáteli organizujÍ členové spolku ROREJS.

Můžete se těšt na medvěda hrajícího na basu, slamáka, masopusta s ukulele, bábu s nůší, žida s pejzy v kaftanu tlačícího vozík, smrtku hrající na flétnu a spoustu dalších roztodivných masek.
Na všechny v průvodu, kolemjdoucí i hostitele masek čeká spousta legrace, veselých tanečků a chytlavých písniček.

MASOPUST je třídenní lidový svátek, který se slavil ve dnech, předcházejícím Popeleční středě (ta letos vychází na 2. března), kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl pohyblivým svátkem i masopust.
Vyvrcholením masopustu byly průvody maškar, hrála se masopustní divadelní představení, secvičená obvykle žáky. Obchůzky masek neměly závazná pravidla; záleželo na vtipu a pohotovosti „maškarádů“, jaké taškařice budou provádět. Masky byly všude pohoštěny – něčím k zakousnutí a především pálenkou a pivem, které ještě zvyšovaly rozpustilost a veselí. Bývalo však i několik tradičních masek, které se objevovaly každoročně. Mezi ně patřil například medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem. Jinou tradiční maskou bývala takzvaná klibna (= šiml, kobyla, koníček), skrývající často dvě osoby. Objevovala se i maska s jezdcem na koni, Žid s pytlem nebo rancem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel a mnoho dalších.
O masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány písemné zprávy již ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data. Od středověku mravokárci vystupovali proti rozpustilostem, které se o masopustu děly, lidem to však nijak neubíralo na dobré náladě.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se