V sobotu 15. února vyrazil před druhou hodinou z Farní zahrady (po povinné společné fotografii) do mníšeckých ulic Masopustní průvod. Desátým rokem tuto staročeskou tradici oživuje spolek Rorejs s přáteli.
V průvodu nechyběly tradiční staročeské maškary jako Masopust s ukulele, slaměný, medvěd s basou, bába s nůší, smrtka, žid s pytlem, drábové nebo ženich s nevěstou. K nim se přidaly vodnice, berušák. čarodějnice, řezník s výslužkou na káře, mrtvá nevěsta, lodní kapitán, potápěči, růžový nádražák, carevna s rybářem, cikánka, jahoda, princezny, Barbie v krabici od Mattela a řada dalších, častokrát i neidentifikovatelných maškar. Kdo žádnou masku neměl, dostal od organizátorů alespoň škrabošku, aby do průvodu lépe zapadl.

Maškary provázelo mrazivé počasí, a tak se cestou zahřívaly bujarým tancem a leckde i štamprličkou něčeho ostřejšího. V čele jely dva ozdobené alegorické vozy, ze kterých jim do kroku a skoku vyhrávala Příležitostná kapela. Na bezpečnost průvodu na silnicích, na pořádek i na mravopočestnost mezi maskami dohlížela jednotka drábů/policajtů.
Na průvod čekalo celkem 10 zastavení, kde byly maškary bohatě pohoštěny a zároveň si mohly na chvilkou odpočinout při veselé písničce. Domácí si pro ně připravili sladké i slané pamlsky (tradičně se smaží koblihy), nechyběly ani alkoholické nápoje na zahřátí. Za odměnou čekal štědrého hospodáře i hospodyni veselý taneček s některou z maškar. Zpívala se tradiční masopustní píseň, začínající slovy „Masopust držíme, nic se nevadíme pospolu…“, chytlavé lidovky jako „Chytili jsme lososa“, „Vysoký jalovec“, „Okolo Hradce“ nebo vojenská „Hercegovina“ a zabrousilo se i do repertoáru pop music – hrála se „Želva“ a „Kávu si osladím“.
Mezi zastávkami nechybělo zámecké nádvoří, kde jsme se málem nevešli do brány. Na zahradě domu v Rymaňské ulice jsme se zase přiučili něco z japonštiny. Při nejdelším zastavení, v Pivnici Podloubí, kde na průvod čekalo pohoštění v podobě výtečného vepřového guláše a škvarkových placek, byla vyhlášena soutěž o nejpovedenější masky. V dospělé kategorii vyhrála Barbie (loni šla za Střihorukého Edvarda, předloni za Marfušu), mezi dětmi zvítězil Kluk v krabici (o vyhrané plněné trubičky z cukrárny Pěší zóna se poctivě rozdělil) a basu piv za skupinovou masku sbalili Carevna s rybářem a dětmi.

Novinkou letošního ročníku byl Masopustní strom, který z čista jasna „vyrostl“ v Řevnické ulici. Byl ozdoben lízátky, jitrnicemi, špekáčky i klobáskami, a tak si každá z maškar mohla utrhnou ozdobu podle libosti a chuti.
Průvod se po městě ubíral skoro 5 hodin, a která z maškar vydržela až do konce, byla odměněna voňavou jitrnicí nebo špekáčkem z řezníkova hrnce.
Členům spolku Rorejs i jejich přátelům patří velké poděkování za to, že Masopustní průvod pravidelně organizují a udržují tak pro veřejnost zajímavé staročeské tradice. Díky nim máme možnost zjistit, jak naši předkové slavili každoroční svátky slavili a užívali si obyčeje spojené s různými ročními obdobími.
Příští masopustní průvod se na spanilou jízdu městem vydá v sobotu 14. února 2026. Všichni tak máte dostatek času na přípravu/nákup vlastní masky. A vězte, že masopust si užijete daleko více jako maškara než doprovod v civilu, což může potvrdit i sám autor článku, který se průvodu zúčastnil v masce již potřetí.
Foto: Petr Marhoul
Další fotografie najdete na mníšeckém facebookovém profilu.
