Na Tříkrálovém koncertu se v mníšeckém kostele představí Smetanovo trio

Na Tříkrálovém koncertu se v mníšeckém kostele představí Smetanovo trio

Smetanovo Trio

V sobotu 4. ledna 2025 se od 17 hodin v mníšeckém kostele sv. Václava uskuteční koncert klasické hudby v podání SMETANOVA TRIA.

Během večera zazní skladby Josefa Suka, Vítězslava Nováka a Antona Arenského.
Četbu duchovních textů zajistí pan farář P. Jan Dlouhý.

Účinkuje Smetanovo trio ve složení: Jitka Čechová (klavír), Markéta Janoušková (housle) a Jan Páleníček (violoncello).

Program:

Josef Suk (1874–1935):
Trio c moll, op. 2
Allegro
Andante
Vivace

Vítězslav Novák (1870 –1949):
Trio d moll č. 2 „Quasi una ballata“, op. 27
Andante tragico. Quasi Scherzo
Allegro burlesco. Piu tranquillo
Allegro. Andante

Anton Arenskij (1861–1906):
Trio d moll, op. 32
Allegro moderato
Scherzo: Allegro molto
Elegia: Adagio
Finale: Allegro molto

Vstupné je dobrovolné.

Smetanovo trio, založené ve 30. letech 20. století klavíristou Josefem Páleníčkem, patří k nejprestižnějším současným českým souborům. I dnešní členové Smetanova tria – všichni tři významní čeští sólisté – dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého kvalitního tria je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Cesta Smetanova tria je v poslední době lemována mimořádnými mezinárodními úspěchy. Je pravidelným hostem významných pódií doma i v zahraničí (Francie, Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Lucembursko, Japonsko, Brazílie, USA, Egypt).

Ukázku jejich společného vystoupení najdete na Youtube.

Ke sledování Tříkrálového koncertu zve město Mníšek pod Brdy a místní římskokatolická farnost.

Přejeme vám příjemný kulturní zážitek.



Představení účinkujících hudebníků:

Jitka Čechová

Klavíristka JITKA ČECHOVÁ vystudovala hru na klavír na Pražské konzervatoři u Jana Novotného a pokračovala na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Petera Toperczera. Absolvovala postgraduální studium u Eugena Indjice v Paříži a Vitali Berzona ve Freiburgu, mistrovské kurzy u R. Kehrera ve Výmaru, E. Indjice a L. Bermana v Piešťanech. Získala titul laureáta v řadě mezinárodních soutěží. Jako sólistka je velmi vysoko ceněna kritikou v mnoha evropských zemích a také v Jihoafrické republice, Jižní Americe a Japonsku. Je pravidelně zvána na velké hudební scény a festivaly doma i v cizině (Edinburgh, Graz, Paříž, Frankfurt, Baden – Baden, Bodensee Festival, Pražské jaro, Ticino Musica ad.).
Komorní hudba je pro Jitku Čechovou jednou z nepostradatelných složek její hudební identity. Natočila řadu sólových a komorních nahrávek pro české i zahraniční společnosti. K jejím největším počinům v této oblasti patří kompletní nahrávka klavírních děl Bedřicha Smetany (8 CD)pro vydavatelství Supraphon, oceněná mnohočetně v Čechách i v zahraničí.


Jan Páleníček

Violoncellista JAN PÁLENÍČEK vystudoval konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze u Saši Večtomova a Miloše Sádla. Setkání s Paulem Tortelierem, světoznámým francouzským violoncellistou, bylo vrcholem doby Páleníčkova uměleckého zrání. Komorní hudbu studoval u svého otce Josefa Páleníčka a ve třídě Josefa Vlacha – primária legendárního Vlachova kvarteta.
Účast na mezinárodních soutěžích Janu Páleníčkovi přinesla několikerá ocenění laureáta.
Jako sólista spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry: např. Symfonický orchestr FOK, SOČR, Janáčkova filharmonie Ostrava, Festivalový orchestr Lugano (Švýcarsko), Sukův komorní orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Monte Carlo, Státní filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů – Zlín, Bamberští symfonici (SRN), Pražská komorní filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, KwaZulu-Natal Philharmonic-Durban (JAR) a další.
Koncertní cesty ho zavedly do mnoha zemí Evropy, Ameriky, Afriky a Japonska.
Realizoval řadu nahrávek pro české i zahraniční gramofonové společnosti, rozhlas a televizi. S mimořádným úspěchem se setkaly především nahrávky sonát J. Brahmse, B. Martinů, S. Rachmaninova a nahrávky koncertů A. Dvořáka, P. I. Čajkovského a J. Haydna.
Působil řadu let pedagogicky na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění.
Hraje na unikátní nástroj z dílny F. Delanoy z roku 1829.

Markéta Janoušková

Houslistka MARKÉTA JANOUŠKOVÁ je absolventkou prestižní Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. Dále studovala na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze a na Chicago College of Performing Arts. Je pravidelně zvaná na mezinárodní festivaly a koncerty po celé Evropě i v zámoří. Vystoupila v předních koncertních sálech, jako například v komorních sálech Berlínské filharmonie a Elbphilharmonie, Konserhuset ve Stockholmu či v pražském Rudolfinu a Smetanově síni. Mezi koncertní úspěchy patří vystoupení na Brave Music Festival Filharmonie Sibiu, La Dimore de Quartetto v Benátkách či Hulencourt Art v Belgii. Natáčí pro zahraniční i české vydavatelské společnosti a rozhlasové stanice.
V roce 2023 vyšlo Markétě sólové album „l’Astre Bleu“ u prestižní německé společnosti GENUIN (Naxos DE). Jako sólistka je součástí unikátního nahrávacího projektu představující komorní díla Miloslava Kabeláče pro Deutschlandfunk Kultur – Cappriccio, kde jsou jejími kolegy první hráči a sólisté Berlínských filharmoniků. Nominaci na prestižní cenu Ursula and Dwight Mamlok Award 2022 získala v sólové kategorii umělců do 35 let, kteří se systematicky věnují provádění soudobé hudby.
Markéta Janoušková hraje na unikátní housle H. Lockey Hill (18. st.), laskavě zapůjčené ze soukromé sbírky.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se