Skalecké kapličky se utkají o titul šampióna opravených památek

Skalecké kapličky se utkají o titul šampióna opravených památek

Čtrnáct kapliček mezi kostelíkem sv. Máří Magdalény, budovou kláštera a poustevnou město opravovalo od roku 2014.

Kapličky na křížové cestě na Skalce se dostaly do finále celostátní soutěže Památka roku 2017. Vítěze vybere pořadatel soutěže o nejlepší opravenou památku, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Skalecké kapličky se poměří s dvěma dalšími památkami v kategorii rekonstrukcí do výše 2 miliónů korun. K opravě kapliček Mníšku pod Brdy pomohla i dotace Středočeského kraje.

Oprava kapliček skončila v loňském roce a město je na začátku letošního února mohlo přihlásit do soutěže, kde se o titul Památka roku 2017 utkává celkem 37 památek, a to v kategoriích malých a velkých oprav. Skalecké kapličky získaly nominaci do finále soutěže 23. února spolu s křížovou cestou a s kaplí Ukřižování z Jiřetína pod Jedlovou a s krovy měšťanských domů v Chebu  v rámci  rekonstrukcí do dvou miliónů korun. Vítěze obou soutěžních skupin pořadatel oznámí ve Valticích 22. března.

Čtrnáct kapliček mezi kostelíkem sv. Máří Magdalény, budovou kláštera a poustevnou město postupně opravovalo od roku 2014. V roce 2016 a 2017 na to využilo dotace Středočeského kraje. Díky tomu předloni mělo k dispozici 219 tisíc korun a v roce 2017 částku 130 tisíc korun.

Pavla Duchoňová, vedoucí odboru správy majetku a investic města, informuje o tom, že se opravoval zejména vnější plášť kapliček, protože podmínkou památkářů bylo nezasahovat do jejich vnitřní niky. „Každá z kapliček byla v trochu jiném stavu, a proto se i rozsah prací té které z nich trochu lišil. Kapličky, které stojí v lese a chrání je stromy, byly v lepším stavu než ty, které stojí na otevřené, nechráněné ploše. Musely se pečlivě očistit, oklepat, znovu natáhnout omítku, případně domodelovat. Provedla se také drenáž, aby se od kapliček odvedla voda, a každá z nich se obsypala kačírkem,“ popisuje opravy provedené na základě konzultací s památkáři Pavla Duchoňová.

Barokní areál Skalka patří k nejnavštěvovanějším místům města a jeho okolí. Od začátku 90. let procházel postupnou rekonstrukcí, která se dotkla kláštera i rekolekčního domu (poustevny). Po nedávno dokončené opravě kapliček by se radnice chtěla v příštím období věnovat opravě pláště kostelíku sv. Máří Magdalény, opravě mostku přes nebeský rybníček, který je ve špatném stavu a také se bude s památkáři a restaurátory řešit postup úpravy nik jednotlivých kapliček.  Před zahájením sezony dojde k úpravě terénu zrytého divokými prasaty. Na všech objektech v areálu bude samozřejmě probíhat běžná údržba a drobné opravy.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se