Staročeské máje se po roce vrátily do Předzámčí

Staročeské máje se po roce vrátily do Předzámčí

Děti z MŠ 9. května

Folklórní festival STAROČESKÉ MÁJE zavítal do Mníšku pod Brdy již podesáté (loni to bylo po dlouhé devítileté pauze). Čtyřhodinový program s 11 vystupujícími soubory byl doslova nabitý českým, moravským i slovenským folklórem, který v závěru „okořenil“ staropražský šraml.

Bohatě postaráno bylo nejen o kulturu, ale také o občerstvení diváků i účinkujících, protože se festival konal zároveň s trhy NAJÍME SE, kde o laskominy není nikdy nouze.  
Úvod obstaral místní punk-folklórní soubor PODBRĎÁČEK, který ve svých dvou pěvecko-tanečních vystoupeních nastavoval nemilosrdné zrcadlo krajské správě, například: „Na Řevnické mostek – když na něj kraj prdí, navrhuju shodit, potok s autem brodit,“ a bez váhání je tedy lze označit za folklórní protestsongy. Ovšem, jak sám sebekriticky zmínil jeho primáš: „Nasadili jsme laťku tak nízko, že ji každý, kdo bude účinkovat po nás, bez problémů překoná.“  

Podbrďáček v akci: Filip, Dana, Jirka a Pavel


Po nich se na pódiu postupně ukázaly děti mníšeckých mateřských škol 9. května a Nová i ZUŠky, vystupující s pásmem písniček a tanečků, které si pod vedením učitelek pečlivě připravovaly i několik měsíců. Byly jsme svědky různých halekaček, lidových písniček, skočné polky, rejdováku i tanečku v dřevácích. Jejich úžasné výkony odměnilo publikum, z nichž velkou část tvořily maminky a tatínkové a další příbuzní, zaslouženým bouřlivým potleskem.  

Z vystoupení ZUŠky


Děti vystřídal folklórní soubor s více než 70letou tradicí GAUDEAMUS, jehož členy jsou studenti a absolventi pražských vysokých škol.  Z nedalekého Nového Knína k nám dorazil soubor KNÍNEK, regionální „středočeské“ obsazení doplnil soubor KAMÝČEK, který má základnu v Kamýku nad Vltavou. Folklór typický pro Strakonicko a Domažlicko přivezla rodinná ELČOVICKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA.

Z vystoupení souboru Gaudeamus


Příjemným zpestřením bylo vystoupení dětského souboru HRNČEK, který k nám na pozvání místní základní školy přijel až z jihoslovenských Levic (z téměř 500kilometrové dálky). Ve svých písních a tancích předvedli lidové tradice a zvyky, které se po staletí udržovaly v Tekovské župě v době vrcholícího jara. Radost ze života a nadšení z vystupování před aplaudujícím obecenstvem, vyjádřené veselou lidovou muzikou i tanečky, z nich doslova sálalo.

Detský folklórny krúžok Hrnček z Levic


Žánrový úkrok představoval koncert staropražské kapely TŘEHUSK, která představila převážně písničky z dílny prvorepublikového hitmakera Karla Hašlera. Během jejich vystoupení jsme „mašírovali na hranici“ nebo „uháněli ku Praze vlakem“.

Třehusk bavil na pódiu i pod ním


Čtyřhodinovou exkurzi do pokladů české, moravské i slovenské lidové muziky zakončila CIMBÁLOVÁ MUZIKA MICHALA HORSÁKA, která publikum rozpohybovala i několika čardáši a byla pomyslnou zlatou tečkou na konci programu.

Cimbálovka

Celou akcí moderoval pohotový a pohodový Jiří Hladovec, vulgo primáš Podbrďáčku.

Je dobrým znamením, že se STAROČESKÉ MÁJE do nabídky kulturních akcí našeho města opět vrátily – své diváky a posluchače tento hudební žánr jednoznačně má.
Představováním folklórních tradic s bohatě zdobenými kroji si navíc připomínáme naše kulturní i společenské kořeny, na které můžeme být právem hrdí. Velké poděkování tak patří dětem i dospělým, protože se starají o to, aby naše folklórní tradice nezapadly.

Foto: Lenka Živná
Další fotografie najdete na mníšeckém facebookovém profilu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se