Čejka, Lipka, 7kvítek a další dětské spolky budou pěstovat dřeviny

Čejka, Lipka, 7kvítek a další dětské spolky budou pěstovat dřeviny

Šípkový keř je jednou z dřevin, s jejichž výsadbou projekt počítá.
V rámci programu města Mníšek pod Brdy na podporu činnosti spolků zahájíme letos pilotní program, ve kterém budou děti pěstovat ze semínek, z náletů, ale případně i z koupených jednoletých sazenic dřeviny, které by měly druhově obohatit naši krajinu.
Podobné projekty v ČR již v minulosti proběhly, ale až nyní se naskytla vhodná příležitost, neboť si společnost začíná uvědomovat, jak je důležitá druhová pestrost krajiny a lesů.
Zvolili jsme zdánlivě obyčejné dřeviny
Projekt počítá s pěstováním zcela obyčejných černých bezů, šípků, hlohů, kalin, lískových keřů a dalších, které jsou cenné pro hmyz, drobné pěvce i další obratlovce. Zdánlivě obyčejné dřeviny jsou hostiteli stovky druhů hmyzu, a tím i potravinovou a hnízdní příležitostí pro ptactvo.  A právě zemědělské krajině a monokulturních lesích takové dřeviny schází.
Záhony budou V Lipkách
Pro výsadbu se využijí se vyvýšené záhony, které budou instalovány u Městského kulturního střediska, kde mají Čejka, Lipka, skauti a další spolky svoji základnu. Vyvýšené záhony jsou vybrány jako modelový příklad pro následovníky, kteří třeba u škol nemají pěstební záhony, ale velké zpevněné plochy. Pro zálivku bude především využívána srážková voda z části střechy Městského kulturního střediska.
První keře vysadíme už letos
A vzhledem k tomu, že projekt rozbíhá letos, tak základem pěstování budou semenáčky, které se vyzvednou v krajině. Dále chceme některé keře dokoupit, aby si děti mohly první dřeviny vysadit už během letošního roku. Na podzim již budou moci v terénu sesbírat svoje semínka a připravit je na výsev.

Cílem projektu je obohatit krajinu o cenné původní dřeviny, dětem a i dospělým přiblížit, jak se dřeviny rodí od semínka až k výsadbě. Ročně by se mělo jednat jen o desítky dřevin, ne tisíce. Není cílem konkurovat odborným školkám. Projekt má být pro radost a poznání, tak aby to všechno děti zvládaly s radostí.
V průběhu roku zkušenosti z projektu budou sepsány do metodiky a nabídnuty školám a dětským spolkům k inspiraci a následování.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se