Od dubna se mění ceny jízdenek ve Středočeském kraji

Od dubna se mění ceny jízdenek ve Středočeském kraji

Na základě rozhodnutí Středočeského kraje dojde od 1. dubna 2023 ke změnám tarifu ve vnějších tarifních pásmech PID (Pražská integrovaná doprava). Změny se nedotýkají jízdenek a kuponů na území Prahy.

Zdražování Středočeský kraj zdůvodňuje především inflací a rostoucími náklady. „Letošní náklady na dopravu jsou asi 4 miliardy korun, zdražení bylo nevyhnutelné, jinak by byl celý ten systém neudržitelný. Díky tomu získáme do konce roku o bezmála 180 milionů více,“ vysvětluje středočeský radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký.

Krátkodobé jízdné
Zdražení se nejvíce dotkne krátkodobých jízdenek. Například jízdenka pro cestování přes jedno a dvě pásma s platností 15, respektive 30 minut se sloučí do jedné. Ta bude platit 15 minut a bude stát 20 Kč.
Zdražením krátkodobého jízdného chce Kraj cestující motivovat k tomu, aby si kupovali dlouhodobější kupony. Po změnách tak pro ně bude často nejvýhodnější koupit si celodenní jízdenku, jejíž cena naopak klesne.


Celodenní jízdné
U celodenních jízdenek pro území Středočeského kraje dochází k výraznému zlevnění a zároveň zavedení nové celodenní jízdenky pro nejpoužívanější mimopražská pásma 1 až 4, která bude stát 80 Kč.


Vlaky PID
Novinkou od dubna bude také platnost těchto jízdenek i ve vlacích PID, což dosud možné nebylo.

Platnost do konce března
PID také upozorňuje, že kdo má nakoupené jednorázové jízdenky dopředu, musí je „projezdit“ do konce března. Pokud tak neučiní, bude umožněn zpětný odkup plnocenných jízdenek (nikoli zvýhodněných) až do 30. září 2023.

Změny u předplatného jízdného pro vnější pásma
Vzhledem k dlouhodobé podpoře předplatitelů časových jízdních dokladů a cestujících dojíždějících ze vzdálených částí Středočeského kraje je nově zastropována cena časového kuponu na 7 vnějších pásmech. Tento síťový kupon pro všechna vnější tarifní pásma bude stát 2 050 Kč v měsíční verzi, 5 515 Kč ve čtvrtletní a 19 450 Kč v roční verzi. O něco dražší pak bude takový kupon rozšířený o dojezdové pražské pásmo 0 (včetně B).

Žáci a studenti
Nově bude zaveden 10měsíční kupon, jehož využití se předpokládá zejména u žáků a studentů do 26 let. Pro kategorii Student 18 až 26 let bude s omezeně volitelným začátkem platnosti v období od 15. srpna do 1. listopadu.

Firemní jízdné
Nově se zavádí také přenosné předplatní jízdné pro vnější tarifní pásma ve výši 135 % plnocenného (nepřenosného) jízdného, které umožní anonymní použití časových kuponů primárně pro firemní zákazníky (bonus pro zaměstnance firem nebo pro služební cesty).

Kompletní tabulky s cenami jízdného najdete ZDE.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se