V pátek se otevřou volební místnosti. Jak volit, aby hlasy nepropadly?

V pátek se otevřou volební místnosti. Jak volit, aby hlasy nepropadly?

Volební systém pro komunální volby, podle kterého se určuje přepočet hlasů na mandáty, je v rámci různých typů českých voleb tím vůbec nejsložitějším. Volit lze několika způsoby. Každý volič má tolik hlasů, kolik se volí členů zastupitelstva
(v Mníšku pod Brdy je to 15).  Může je uplatnit všechny, jen několik, nebo žádný.

Jednou z možností je zakřížkovat jednu stranu a nic jiného. Hlas se pak započte každému kandidátovi strany v pořadí od prvního do 15. Jestliže ale zaškrtnete celou stranu a zároveň dáte hlas i jejím jednotlivým osobnostem, preferenční hlasy se v rámci strany už nepočítají.

Nebo je možné označit jednu stranu a k tomu jednotlivé kandidáty jiných stran. Hlas se započte napřed každému jednotlivě označenému kandidátovi ostatních stran a poté se dopočítají do 15 kandidátů podle pořadí na zaškrtnuté stranické listině.

Anebo lze označit pouze jednotlivé kandidáty (a nikoliv stranu), napříč různými kandidátkami.  Hlas se pak započte každému označenému. Okrsková volební komise nejdříve zjišťuje počet hlasů pro každého kandidáta jednotlivě čárkovací metodou a až poté počty hlasů pro jednotlivé strany jako součet hlasů pro její kandidáty.

Při určování výsledků komunálních voleb se jako první určí, kolik hlasů dostal každý z jednotlivých kandidátů. Jeho hlasy se skládají z „malých“ křížků, které dostal přímo tento kandidát, a také z jeho „podílu“ na „velkém“ křížku, který obdržela celá kandidátova volební strana.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
petr jansky
petr jansky
5 let před

bylo krásné odpoledne na náměstí ležel bezdomáč na sluníčku a hodiny na kostele nešly.. volební komise stejná jako vždycky a nikde ani slovo že ANO nekandiduje.. tož bude zajímavé kolik dostane hlasů..

petr jansky
petr jansky
5 let před

letošní volby jsou nějak odfláknuté.. vypadá to že se o komunální politiku zajímají tak první 3 z každé kandidátky.. programy žádné .. předvolební debata kandidátů? nenechte se vysmát – jste na Mníšku.. dokonce ani volební lístky nedošli a žena pro ně musela na národní výbor..

o to více vynikla předvolební brožura Mníšeckých patriotů.. oceňuji historickou část a zmínění významných osobností.. solidně promyšlený program.. dokonce i zřízení muzea.. bravo!

navázání na tradice zoufale chybí.. pan Digrin 3 volební období zašlapával do země Káju Maříka, až se mu to podařilo lépe jak komunistům za 42 let totality.. už i Slováci nám vytřeli zrak.. hanbou se člověk do země propadá..

lenka.jerabkova890@gmail.com
lenka.jerabkova890@gmail.com
Odpovědět  petr jansky
5 let před

Mníšečtí Patrioti děkují 🙂

Pavel Jerabek
Pavel Jerabek
5 let před

Obávám se, že ve většině případech jsme rádi, že do komise někdo jde.

Sedět dva dny, za nějakou státem určenou odměnu, není pro většinu lidí to pravé ořechové.

Navíc ve Lhotě máme stále stejnou – dá se říci už „naši“ komisi. Jen občas někoho doplní. Tak snad letos to tak zůstane.

Navara
Navara
5 let před

Zveřejnění komisí by nebylo od věci. Stejně tyto osoby voliči uvidí, znají je, takže jméno, příjmení a funkce v komisi by neměl být problém.

petr jansky
petr jansky
5 let před

jen podotýkám, že kdo se rozhodne panašovat (křížkovat kandidáty) a udělal by 16 a více křížků, svou volbu zneplatní..

celkové je systém náchylný na falšování neboť se vše provádí ručně.. kdokoliv z komise může svému oblíbenci přidat x čárek.. kontrola v den voleb je téměř vyloučená.. k přepočítání by došlo dlouho po volbách na základě soudní stížnosti..

proto by se měla zveřejnit a diskutovat jména předsedů zapisovatelů a členů volebních komisí (abyste viděli, že tam léta sedí titíž lidé)

Přihlásit se