Obnovíme alej vedoucí z Mníšku do Rymaně

Obnovíme alej vedoucí z Mníšku do Rymaně

Plán výsadby aleje

Mnozí si jistě pamatujete z dětství tuto známou báseň Karla Václava Raise (letos si připomínáme 95 let od jeho úmrtí): Cestička k domovu – známě se vine – hezčí je, krásnější – než všecky jiné. Douška a šalvěje – kolem ní voní – nikde se nechodí – tak jako po ní.

Promiňte mi tuto asociaci, ale často si na uvedenou báseň vzpomenu, když procházím alejí v Dolíkách. Zároveň mě vždy mrzelo, v jakém stavu alej je a jak by mohla vypadat. Již několik let bylo přáním nejenom města, ale jistě i mnohých občanů, obnovit alej vedoucí z Mníšku do Rymaně. A nyní konečně nastává ten čas, kdy k obnově dojde.
Tato cesta vede lokalitou s místním názvem „Dolíky“, kde v nejnižším bodě je malý rybníček, mokřadní biotop. Od něj stoupá na jednu stranu skalnatý ochoz s dubovým porostem. Na druhé straně je remíz. Následně se cesta vine mezi polem a loukou, do místní části obce Rymaně. Tato spojnice je velmi důležitá pro pěší, neboť je to místo se zákazem vjezdu motorových vozidel a je tedy hojně využívaná na procházky s dětmi nebo jízdu na kole. Podél cesty je nyní zbytek stromů, jeřábů ptačích, které jsou v žalostném stavu – odumřelé či odumírající. Jen několik málo kusů má perspektivu delšího dožití.
Možná si pomyslíte, že není přece tak obtížné alej obnovit. Když si odmyslíme finanční náklady (máme zažádáno také o grant z Agentury ochrany přírody a krajiny), tak zde bylo ještě jedno úskalí, a to soukromé vlastnictví pozemků, na kterých se současná alej nachází. Museli jsme tedy oslovit všechny vlastníky pozemků, aby nám dali souhlas s obnovou aleje. To se povedlo až na jeden pozemek, který bude z této výsadby vynechán. Věřím ale, že se jednou stromořadí stane celistvé. Na podzim zde jednostranně vysadíme dub zimní (Quercus petraea), v celkovém počtu 17 ks. Jedná se o původní dřevinu naší flory. Tato dubová alej určitě bude brzy krásnou ozdobou mníšecké krajiny.

Ing. Jiřina Romová, ochrana přírody a krajiny, Odbor vnitřních věcí MÚ Mníšek pod Brdy

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se