Pavilon je veřejný prostor. 4. 3. si navrhněte jeho okolí

Pavilon je veřejný prostor. 4. 3. si navrhněte jeho okolí

Zapojení veřejnosti do diskuse o veřejném prostoru

V sobotu 4. března se ve škole od 9.30 do 13 hodin uskuteční akce, kterou Mníšek ještě nezažil. Žáci a pracovníci školy, zástupci spolků a kroužků i široké veřejnosti se setkají s autorem Pavilonu Petrem Gromskim a budou společně tvořit podobu prostoru před školou a Pavilonem.

Park, či louka? Zahrada, nebo altán s posezením u ohně? Stromy, nebo raději keře? To jsou některé z podnětů, které již zástupci města a architekt probírali s občany přilehlých domů na veřejném setkání věnovaném okolí Pavilonu v listopadu loňského roku. Diskusi sice poznamenala malá účast, ale přesto se podařilo najít shodu na funkčním rozdělení prostoru. „Zatímco v blízkosti školy vyplní prostor pohyb, akce a hravost, vzdálenější část by měla naopak zůstat klidná a relaxační, aby zdejším obyvatelům zachovala co nejvíce klidu“, popisuje základní zadání starosta Petr Digrin.

Schématické rozdělení prostoru

„Projekt Pavilonu je výjimečný, proto by měl vzniknout i výjimečný prostor kolem něj. Tuto zónu může náš projekt ještě dotvořit a posunout dále.
Pavilon vzniká jako místo setkávání lidí napojených nejen na školu, ale i na spolkový život a související aktivity. Proto je logické, že by se na vytváření podoby tohoto prostoru měli podílet právě jeho budoucí uživatelé“, říká místostarostka Daniela Páterová. Plánovací setkání bude vycházet z funkčního rozdělení prostoru. Účastníci budou do aktivní a relaxační části navrhovat konkrétní aktivity i umístění a podobu konkrétních prvků.

Ondřej Marek, konzultant pro plánování s veřejností, dodává: „Možnost aktivního zapojení veřejnosti do plánování často přináší pro architekty a projektanty zajímavé podněty, a tím zvyšuje kvalitu navrhovaných řešení. Kromě toho pomáhá při vyjasnění sporných otázek, které mohou poškodit i jinak kvalitní návrhy.“

Dětský návrh podoby okolí školy

Architekt Peter Gromski s tím souhlasí. „Dobré zadání od investora nebo budoucích uživatelů prostoru je pro každého architekta důležitým vstupem pro kvalitní návrhy řešení. Proto je zapojení veřejnosti z Mníšku tak důležité“, říká.

Z plánovacího setkání vzniknou dva návrhy, z nichž ten vítězný vybere veřejnost. „Mělo by se tak stát velmi transparentním a zároveň i atraktivním způsobem“, slibuje Daniela Páterová.

Kdo chcete prostor před školou a Pavilonem vylepšit a ovlivnit jeho podobu a funkce, přijďte na společné plánovací setkání v sobotu 4. března 2017 od 9.30 do 13 hodin do budovy Základní školy Komenského.

Další informace o Pavilonu si můžete přečíst na stránkách www.pavilonmnisek.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Tereza Středová
Tereza Středová
7 let před

Obdrželi jsme žádost zastupitele Pavla Jeřábka o zveřejnění jeho komentáře k článku:
Pavilon je veřejný prostor. Navrhněte si jeho okolí.
V internetovém Zpravodaji Mníšku jsem si přečetl informaci o plánovací akci na prostor před školou.
Nedá mi to, abych vyslovil s částí textu naprostý nesouhlas!
V textu je uvedeno: „V sobotu 4. března se ve škole od 9.30 do 13 hodin uskuteční akce, kterou Mníšek ještě nezažil.“
Autor článku zaspal, a zřejmě ani neví, že podobná akce v Mníšku již proběhla. A to veřejné plánování prostoru před zámkem v Mníšku „Plánujeme společně aneb den plný nápadů“ (8.11.2015). Ve spolupráci s organizací Fórum 50, tuto akci zajistila paní Slavíková (zastupitelka).
Domnívám se, že bychom měli ctít práci jiných lidí, vnímat akce, které již v Mníšku proběhly a které měly pozitivní ohlas. A ne ze své akce, dělat něco super originálního, když to není pravda. Pokud plánování před školou bude bohatší o některé ekonomicky náročnější prvky, tak to nic nemění na tom, že velké plánovací akce v Mníšku v minulých letech neproběhly.
Nezlobte se na mě, ale mně opravdu vadí, když někteří z radnice a jejich příznivci neumí ocenit práci jiných. A kdo tenkrát na plánování předzámčí byl, tak určitě potvrdí, že to byla velmi příjemná a tvůrčí akce.
V Mníšku plánovacích akcí zaměřených na veřejný prostor proběhlo v posledních letech víc. Zpravidla je pořádali občané, spolky – takové akce vycházely od srdce. Byly skromné, nedělala se z nich pompézní záležitost, bylo radost je podpořit.
Úpravu „Předškolí“ plánují i děti ve škole.
A malou pozvánku – všem zastupitelům jsem vloni na podzim nabídl projekt, který by zajistil profesionální zahradník, znalý zásad komunitního plánování.
Projekt, který již realizoval v jiné obci je složen ze dvou částí:
1) odborné přednášky pro veřejnost, aby měla před vlastním plánováním základní pojem, co by veřejná zeleň má nabídnout, jaké plní funkce, příklady dobré praxe apod.
2) vlastní plánování, kde účastníci potom mohli využít znalostí, které získali v odborné části
Z koaličních zastupitelů, tedy i radnice, mi na tuto nabídku nikdo neodpověděl. Takže jsem nabídku zahradníka odmítl.
Komunitní (společné) plánování je hezká akce, ale strašně záleží na kvalitě moderátora takové akce. Na jeho objektivitě ke všem zúčastněným.
Nicméně tuším, že obyvatelé z okolních bytů mají svoji myšlenku („Poslední rozloučení s trávníkem“), jen čekají, až povolí mrazy a roztaje sníh.
Pavel Jeřábek

František Keyř
František Keyř
Odpovědět  Tereza Středová
7 let před

„Jako malý děti“, pane Jeřábku, máte u mě pytlík bonbónů, celý Mníšek ví, že jste nejlepší, největší, nejznámější a nejaktivnější přednašeč záměrů, za což Vás všichni chválí, na to nemusí být takový dlouhý elaborát, žádný Nádvorník a spol, ani nikdo jiný Vás nikdy nedohoní, prvenství máte na dlouho zaručeno, to všichni víme, mějte se fajn a hlavně v březnu doražte, Keyř.
P.S.: A také mír, jo?

Pavel Jerabek
Pavel Jerabek
Odpovědět  František Keyř
7 let před

Mír určitě. A budu se snažit dorazit, protože o prostor před školou jsem se zajímal, a děla jednoduchý návrh v roce 1992.
Ale ten elaborát je už krátký, mám delší.
Ale protože v puse mám už samou keramiku, prosím – bonbóny předejte na dětské zubní oddělení. Tam najdou lepší uplatnění.
Ale vážně – žáci ve škole v této době měli dokončit svoje vize předškolí. Co kdybychom se jako občané nějak domluvili, a dětem za jejich snahu zajistili nějaké odměny. Nemusí být to dorty, ale třeba nějaké přednášky, knihy, vzdělávací programy apod.
Ale nechal bych to mimo tuto diskusi. Ale dávám do placu jako „podkladek“ – besedu dětí s doktorantem, který pracuje v mezinárodním programu zaměřeného na termity a je chovatelem různé „havěti“.

petr jansky
petr jansky
Odpovědět  Lukáš Nádvorník
7 let před

za pritomnosti architekte.. mozna by obcany zajímalo kolik penez uz MpB tomu vasemu architektovi vyplatil a kolik ještě zaplati?.. a tez jak mohl pan gromsky dostat tuto zakazku bez architektonicke souteze?

Pavel Jerabek
Pavel Jerabek
Odpovědět  Lukáš Nádvorník
7 let před

Dobrý den pane Nádvorníku.
Nemáte pravdu, že akce u školy bude první realizovaný projekt z veřejného projednávání.
Tedy, že projekt bude premiérou.
Osobně vím asi o třech projektech, které na základě veřejné diskuse o jeho podobně jsou v posledních asi pěti letech v Mníšku realizovány. Jistě, si je vypátráte – ani jeden si nezaslouží, aby byl předmětem politických třenic. Projekty vznikly od srdce lidí, na základě občanského zájmu a ačkoliv byly malé, byly kouzelné právě pro ten vznik zespodu viz jedna ze základních myšlenek celosvětového projektu A21).
První veřejný plánovací projekt který si pamatuji a na kterém jsem spolupracoval proběhl okolo roku 1985 ve Stříbrné Lhotě. Jistě, nebylo to tak, jak se dnes dělá, ale konečný projekt, který byl tehdejšímu národnímu výboru předložen vznikl až po dohodě s občany a odsouhlasení jeho konečné podoby. A takových bylo v Mníšku, Rymani a Stříbrné Lhotě víc.
Jak mi nedávno řekl jeden člověk: „jste nebezpečný – pamatujete si!“.

Mimochodem – Rada města Mníšku pod Brdy přijala:
Usnesení č. 9-68/2017
Rada města souhlasí s předloženou cenovou nabídkou na zpracování projektové dokumentace parku ve vnitrobloku mezi budoucím školním pavilonem a jeho okolím a stávající zástavbou.
Rada města pověřuje starostu města podpisem objednávky.
PRO: 4                       PROTI: 0                    ZDRŽEL SE: 0

Takže už víme kolik zpracování projektu bude stát, ale nevíme, co se vlastně bude kreslit.
Nechci se pouštět do dalších žabomyších válek. Nicméně moc děkuji, že jste mě donutil se přihlásit, abych mohl aktivně vstupovat do internetových diskusí Zpravodaje. Opravdu jsem nechtěl sem psát.

pj

Pavel Jerabek
Pavel Jerabek
Odpovědět  Lukáš Nádvorník
7 let před

Pane Nádvorníku – nerad bych se dostal do dlouhého diskusního řetězce, jako za dob, kdy jste byl radním. K ničemu to prakticky tehdy nevedlo a nepovede to zřejmě ani dnes.
Především veřejnost by měla vědět, že po volbách jste se s lidmi z koalice a mnou, že budu, že budu vaší opozicí. A myslím, že se snažím, i když je mi to nepříjemné, opozicí být. Proto bych ani to nebral jako špičkování, ale popis určitého dění z druhé strany.
Když vezmu jak se plánoval a připravoval Pavilon, vybavuje se mi konstatování Josefa Velka ( kdo již nepamatuje – redaktor Mladého světa kdo nezná, který významně přispěl o šíření povědomí o péči o prostředí) – „komunisti nechali veřejnost mluvit jen do zeleně, proto bylo tolik kauz o stromech“ (je to volně řečeno, ne citát).
Rád bych také poznamenal, že na zásluhy si nehraji a doufám nebudu hrát. Zapojování veřejnosti do plánovacích procesů je část mé práce, ale té neplacené. Proto se jí věnuji velmi okrajově. Ale určitě bych měl radost, kdybyste v jednáních o pavilonu reagovali na návrhy, abyste co nejdřív jednali s lidmi v domech okolo školy a tak maximálně předešli konfliktům. Stejně aby bylo více setkání o prostoru před školou. Nabízel jsem možnost seminářů o veřejné zeleni a jejích funkcí. Nebylo to v touze po zásluhách, ale aby se včas řešily konfliktní body. Možná, že kdybych na kostelní zeď v Mníšku házel hrách, bylo by to smysluplnější než současné koalici na radnici překládat nějaké podněty. Ale i to k té opozici patří. Jen to jsou pro mne čtyři roky ztracené, nic víc.
Můj příspěvek byla kratší varianta – tu delší jsem před chvílí vložil do diskusního fóra. Je tam i ve své odpověď na to, zda plánovací akci vítám či ne. Zda jsem či nejsem, aby se veřejnost do této akce zapojila.
pj

Zdeněk Vyskočil
Zdeněk Vyskočil
7 let před

Dobry den,
mel bych dotaz, jestli na internetu nekde nelezi pudorys s pavilonem a daneho prostoru. Rad bych se nad tim zamyslel doma u kaficka, ale vubec nemam predstavu, jak to prostorove vychazi. Mozna by to uvitali i ostatni obyvatele a mohli se na setkani lepe „pripravit“. Jeste bych podotknul, ze je skoda, ze v clanku neni odkaz na stranky toho projektu a tak je s dovolenim pridavam: http://pavilonmnisek.cz/
Dekuji

petr jansky
petr jansky
Odpovědět  Lukáš Nádvorník
7 let před

pane nadvorniku.. tohle je typicka ukázka jak vnimate jiné návrhy.. po te vasi přepadovce s pavilonem jsem vyjel do libeznic a prinesl rozsáhlou reportaz o rozsireni mistni skoly.. stavba zvana rondel ma stejnou kapacitu jako pavilon (vc. druziny a salu) a stala 40 mil.. tedy polovinu.. byl jste se tam podivat? .. navíc jsem na prezentaci s arch. gromskym podal protinavrh na pasivni samostatnou budovu na jinem miste.. je to na zaznamu.. jen proto ze jste měli kulturak v programu jste pavilonem zabili 2 mouchy jednou ranou.. obcane to musí zaplatit a strpet.. my si nerozumíme proto ze vy delate dobro pro lidi aniz byste se lidi zeptali jestli o to vase dobro stoji

petr jansky
petr jansky
7 let před

dobry den pane keyri.. s vami nemam nejmensi problem a kritiku prijimam.. jste clovek ktery ridi firmu odvadi dobrou praci a vecem rozumi.. jste praktik ktery zna pomery v mnisku.. kdybyste kandidoval na starostu nevidim lepsiho.. ale pan nadvornik je jiny salek caje.. to je jakasi seda eminence a zakulisni hrac.. leta se spolu pratelite ale on si z vas nevzal vubec nic.. velka skoda mel by ve vas dobry vzor solidniho a cestneho jednani.. stran pivovarky jsem nepsal o umisteni ale o zpusobu jedani s obcany.. nejdriv prosadili hriste a pak oslovili deti at si sami reknou co tam chteji .. totez se opakuje u pavilonu.. tu praci s lidmi by se mel pan nadvornik od vas naucit.. zdravim petr jansky

František Keyř
František Keyř
Odpovědět  petr jansky
7 let před

Pane Jánský, děkuji, nebudu to dál „pitvat“, vím, že to vše úplně špatně nemyslíte, a že chcete, aby to na městě fungovalo lépe, jedno ale panu Nádvorníkovi a lidem kolem něj nelze upřít, a to skutečnost, že jako jeden z mála na Mníšku spolu se svými lidmi odvedl kus poctivé práce, jejímž výsledkem je Pavilon ve stadiu, v jakém je. Svým způsobem máte pravdu, že je to „šedá eminence a zákulisní hráč“, svým způsobem jsem to i třeba já. Důvod to má společný, nejsme ani jeden zvolení do orgánů města, pracujeme jako řadoví občané z domova, ale každý nějak pracujeme, Nádvorník víc, dotáhl to dál, podstatné je, že vydržel, a to i přes to, že mu ti, kdo Pavilon u školy nechtějí, nemohou přijít na jméno. Spolu jsme o tom hovořili několikrát a já znova opakuji, zaplať bůh za každého, kdo nějakou práci pro město odvede, on je jeden z nich, já chci vždy výsledek, on také. Viděl jste tu reklamu s těmi oštěpy, jak ten pán křičí mír, mír, já bych si ho přál na Mníšku také. Tak se mějte fajn a mír, jo? Keyř.

František Keyř
František Keyř
7 let před

Pane Jánský, styl Vašeho příspěvku, ve vší úctě k Vám, degraduje Vaši myšlenku a Vaše postoje k věci, psával jste kultivovaněji, toto je až arogantní bez znaků sebeovládání. Nepíši to proto, že se léta přátelím s panem Nádvorníkem ani proto, že jsem jeden z těch, kteří se na zakázkách města podílí svou prací, ale proto, že jste zvolil již výše zmíněný styl vyjadřování. Každý máme své sny a společnost má své potřeby. Jedny z nich jsou ty, které zmiňujete, hřiště, školy atp. Ke hřišti na Pivovárce jsem byl sám zpočátku dost skeptický, dnes musím konstatovat, že hřiště funguje, je hojně navštěvované, místo není špatné, je bezpečné, udržované, ať to vymyslel kdo to vymyslel, za mě říkám, vymyslel to dobře. Co se týká Pavilonu, škola rozšířit potřebuje a nic jiného kromě Pavilonu nikdo nevymyslel, takže holt bude Pavilon, ten budou navíc využívat i lidé z okolních bytovek. Chápu, že rok stavby bude pro ně nepříjemný, ale stavěl se Eden a přežili to, nakonec, stavěly se kdysi i ty předmětné bytovky a podívejte se, jak se tím tenkrát degradovaly ty vilky kolem, nese to s sebou doba a potřeby města. V dané situaci bych se spíš snažil vytěžit v této chvíli co nejhezčí okolí Pavilonu pro budoucí život obyvatel této lokality, s Pavilonem jako takovým se obávám, se již nic ve smyslu zrušení stavby nestane. „Hoďte se se do klidu“ a mějte hezký den, Keyř.

petr jansky
petr jansky
7 let před

pan nadvornik ma celozivotni sen zanechat po sobe v mnisku nehynouci stopu.. co se mu nepodarilo se strculou dari se mu s gromskym.. ta jeho pracovni skupina pavilonem doslova prepadla mnisek.. to byl brutalni utok na spoluobcany.. pak uz jsme slyseli jen kecy a kecy proc to musi byt tak a ne jinak.. ukazkou primitivniho mysleni pana nadvornika byla pivovarka.. se svou stranickou spolubojovnici vymysleli a prosadili hriste.. kdyz bylo vse hotove pravil nadvornik: mile deti tady mate hriste a muzete si samy rict co byste tam chtely.. ted se situace opakuje jako pres kopirak.. pavilon rozhodli bez nas a najedenou se zajimaji co by obcane chteli kolem.. to uz neni vtip ale opakovany vtip kteremu se zasmeji jenom ti co z tech vselijakych uprav budou mit prachy.. pani cerna a 90% obyvatel to holt bude muset strpet..

Přihlásit se