Důchodci v Lysé nad Labem a Staré Boleslavi

Důchodci v Lysé nad Labem a Staré Boleslavi

Účastníci zájezdu

Přes nepřízeň počasí vyjel mníšecký Klub důchodců na vánoční trhy do Lysé nad Labem.

Sice bylo ráno lehce nasněženo, přes den ale vše roztálo, mrholilo a bylo velmi vlezlo. Co myslíte, že nám spravilo náladu? Samozřejmě svařáček či kafíčko. Voněly tu klobásy, langoše a halušky, museli jsme si však nechat zajít chuť, protože pan Kálmán, organizátor zájezdů, dojednal oběd ve Staré Boleslavi a ten stál opravdu za to. Zřejmě tam jsou zvyklí na zástupy návštěvníků při Svatováclavských poutích, protože jsme byli v mžiku obsloužení, a to nás bylo 37 a každý jsme si mohli vybrat z velké nabídky! Vánoční trhy samotné byly v halách výstaviště v Lysé nad Labem, i když výzdoba moc Vánoce nepřipomínala, což bylo alespoň pro mne zklamáním, vybírat bylo z čeho. Z tisíce ozdob, řetězů, hraček, knížek, jídla, ale i záclon, peřin, vosků na boty a samotných bot i kabelek. Každý z nás něco utratil.

Po obědě jsme se vydali do baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Tato bazilika ve Staré Boleslavi stojí v místech, kde byl už v 11. století starší románský kostel Panny Marie a sv. Jiří. V jeho dřevěné kapli byl uchováván ochranný obraz země, původně tepaný reliéf, zničený snad v době husitských válek. Údajně byl roku 1160 nalezený sedlákem ve Staré Boleslavi při orání. Považoval se za reliéf, který podle legendy dostala sv. Ludmila od sv. Metoděje při křtu a její vnuk sv. Václav ho měl mít u sebe, když umíral. Václavův věrný sluha Podiven ho pak z hrudi mrtvého knížete sňal a zakopal na bezpečném místě. Vzácný předmět začal být v souvislosti s kulty sv. Václava a sv. Ludmily uctíván jako Palladium tedy záštita země české a tato úcta se postupně rozvinula v tradici každoročních Svatováclavských poutí. Palladium země české je kovový gotický reliéf Madony s dítětem, v pozdějším rámu posázeném drahokamy a pokrytý zlatem. Leží na modrém plyši, takže se jeho jedinečnost skutečně vyjímá.
V bazilice jsme měli průvodkyni, která nás provedla celým kostelem, včetně komnaty s liturgickými klenoty a místností, kde je Palladium uložené. Řekla nám mnoho zajímavostí, včetně toho jak dlouho a za kolik byl kostel Nanebevzetí Panny Marie zrekonstruovaný a jakým důmyslným zabezpečením je Palladium opatřené. Podívaná je to tedy nádherná a stojí za to se k prohlídce rozjet. Byl to i přes ošklivé počasí hezký výlet.

                                                                                           Alexandra Merunková

Palladium země české

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se