Třetí říjnový čtvrtek nás autobus zavezl do Ústeckého kraje, kam jsme jeli za historií a exotickými zvířaty.
S výběrem termínu zájezdu jsme se opět strefili, panovalo slunečné počasí, venkovní teplota dosahovala příjemných 15 °C, což jsme ocenili zejména při exkurzi v zoologické zahradě.
Nejdříve jsme přijeli do Děčína, kde nás čekalo poměrně ostré stoupání od parkoviště u Labe ke klasicistnímu zámku, jehož počátky spadají až do poloviny 13. století.. Za vynaloženou námahu jsme byli nahoře odměněni krásným výhledem na řeku, město i okolní pestrobarevné stromy. Komentovaná prohlídka nás zavedla do komnat asi nejvýznamnější osobnosti, která děčínský zámek vlastnila: knížete Františka Thun-Hohensteina († 1916). Angažoval se v politice a dosáhl vysokých státních funkcí: byl dlouholetým českým místodržícím a v letech 1898 až 1899 zastával funkci ministerského předsedy Předlitavska (západní část Rakouska-Uherska).
Zaujalo nás, že místnosti jsou chudší na mobiliář, na který jsme zvyklí z jiných zámků. Jak nám ochotný průvodce vysvětlil, je to z toho důvodu, že Thun-Hohensteinovéprodali děčínský zámek v roce 1932 státu (vlastnili ho 296 let), který zde zřídil kasárna. (vlastnili ho od roku 1628). Na zámku pak hospodařily různé armády: nejdříve československá, pak německá a až do roku 1991 sovětská, a tak se z mobiliáře nic nezachovalo. Obrazy šlechticů a další exponáty jsou zapůjčeny z ostatních památkových objektů. Zajímavé je, že na rozdíl od jiných šlechtických rodů, kteří za 2. světové války přijaly říšskoněmecké občanství a po roce 1945 o svůj majetek přišli na základě takzvaných Benešových dekretů, dostali Thun-Hohensteinové za děčínský zámek peníze, protože ho stihli prodat už v roce 1932.
Po obědě jsme z Děčína přejeli do Ústí nad Labem, kde nás čekala komentovaná prohlídka zoologické zahrady. Nejdříve nás pozvali k výběhu surikat na krmení červy, kde jsme se dozvěděli, že z důvodu jejich přemnožení tu chovají pouze samce. Navíc, pokud jsou bez přítomnosti samiček, se tolik mezi sebou neperou. Zajímavostí je, že surikaty hlídkují i v ZOO, protože i zde jim hrozí útok dravého ptáka!
V pavilonu šelem nás čekalo překvapení v podobě kuskuse medvědího, kterého chovají pouze v pěti ZOO na světě. Je to dosud nepříliš probádané zvíře žijící v Indonésii a k jídlu milující květy růže. Mladý průvodce, který následující dne odevzdával svou bakalářskou práci, by nám o svým milovaných zvířatech povídal ještě dlouho po návštěvních hodinách zahrady.
To už jsme ale museli jet domů, protože se začalo stmívat a my na výletě strávili 10 hodin.
Další zájezd se koná v pátek 13. prosince a podíváme se do nižborské sklárny Rückl a projdeme se po berounských vánočních trzích.
Výlety za krásami České republiky se konají v rámci vzdělávacích a volnočasových aktivit, které pro seniory pořádá mníšecká radnice.