Strážníci seniory poučili o nástrahách podvodníků

Strážníci seniory poučili o nástrahách podvodníků

Seniorů se k přednášce sešlo na dvě desítky

V pondělí 18. září se v budově Oáza na farní zahradě konala přednáška pro seniory s názvem: „Nenechte se obelhat aneb Jak se bránit před podvodníky“.

Přednášky se ujali strážníci mníšecké městské policie: Eliška Lodrová a Petr Smorádek, kteří seniorům vysvětlovali nebezpečí, se kterým se mohou setkat nejen osobně při pohybu ve městě, ale také při telefonování nebo v internetovém prostoru. Zvláštní důraz přitom kladli na prevenci, která by je měla před podvodníky, pokud možná ochránit.

Podle statistiky z roku 2020 tvoří senioři téměř 10 % z celkového počtu obětí trestné činnosti v České republice a jsou proto podle zákona považováni za „zvlášť zranitelné oběti“. 

Zaměřili se na všechna hrozících nebezpečí: podvody u domovních dveří, okradení na ulici, organizování prodejních výletů, prodej zboží na ulici, podvodné e-shopy a online aukce, podvodnou reklamu, podvodné e-maily, objednávky a platby, podvod s falešným vnukem.
Pro všechny případy platí obecně: nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nepouštějte do bytu, nepodléhejte vidině snadného zbohatnutí, nesvěřujte cizím osobám své úspory, vždy se poraďte s nejbližšími.

Následovalo sdílení vlastních zkušeností, především z online prostředí. Strážníci uvedli i příběhy, které se přihodily jim osobně, neboť podvodníci se zaměřují na všechny věkové skupiny. Obecně lze říct, že většina (nejen) seniorů už nějakou negativní zkušenost zažila, ale naštěstí se obešly bez následků.

Na závěr strážníci seniorům představili veškerou výstroj a výzbroj, se kterou chodí ve službě do terénu. Dozvěděli se, k čemu slouží kužel, taktické pero nebo škrtidlo. Mohli si na vyzkoušet neprůstřelnou vestu nebo potěžkat nenabitou a zajištěnou služební pistoli. Závěrem jim strážníci doporučili zakoupení pepřového spreje, jako nejdostupnějšího obranného prostředku proti agresivním lidem i psům.

Pro velký úspěch připravujeme pokračování přednášky se strážníky, tentokrát bude v terénu.

Akce se konala v rámci podpory seniorských aktivit, které pořádá mníšecká radnice.

Názorná ukázka funkce škrtidla
Svítící kužel v akci

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se