Novinky před začátkem nového školního roku 2021/2022

Novinky před začátkem nového školního roku 2021/2022

Mgr. Michaela Pažoutová, ředitelka ZŠ Komenského 420. Foto: archiv autorky

Vážení rodiče i ostatní občané Mníšku,
již dnes je jasné, že nástup žáků do školy bude opět doprovázen hygienickými opatřeními. Přihlásili jsme se opět k PCR screeningovému testování, budeme tedy testovat žáky pouze 1. a 6. 9. 2021. O přivítání prvňáčků Vás budeme informovat nejpozději do pátku 27. 8. 2021. S ostatními žáky se sejdeme poprvé ve středu 1. 9. 2021 v 8:00 ve třídách. Rodiče (případné doprovázející osoby) poprosíme o doprovod žáka pouze před budovy školy. Dokud nebudou známy výsledky testů, budeme muset vydržet v pokrývkách úst a nosu. Do pátku 3. 9. 2021 nebude probíhat odpolední výuka. Od pondělí 6. 9. 2021 všechny třídy mají výuku již dle rozvrhu. Jak bude probíhat školní rok, sledujte prosím v dokumentu Organizace školního roku.
Ráda bych Vás všechny ujistila, že jsme udělali všichni maximum, abychom zvládli jak pokračující hygienická opatření, tak i znovu navýšený počet žáků.
Do Mníšku pod Brdy jsem přišla jako ředitelka před devíti lety a přebírala jsem školu s přibližným počtem 420 žáků. Tušila jsem, že počet žáků poroste, ale nenapadlo mě, že počet žáků dosáhne téměř čtyřciferné hodnoty.
Zažila jsem za těch devět let leccos, dokonce i ostrá vyjádření na adresu bývalého vedení města, kdy mu jeden aktivní občan vyčítal, jak je možné kapacitu navyšovat na 920 žáků s ohledem na místo ve škole a neekologicky přecpaná parkoviště, a co teprve ten provoz. Bohužel nejhlasitější křiklouni jsou většinou ti, kteří o problematice vědí jen málo.
Nyní jsme v situaci, kdy bylo nutné znovu navýšit kapacitu stávajících budov, a to na úplné maximum 960 žáků (+ 15 žáků přípravná třída). Z toho jasně vyplývá, že se musí tato kritická situace řešit.


Graf je ke stažení ZDE.

Jsem ráda, že pan místostarosta Sáblík vyslyšel naše prosby, svolal k jednacímu stolu starosty okolních obcí, ředitele prvostupňových škol z okolí a stejně tak i ředitelky všech školských zařízení v Mníšku, abychom koordinovali další postup. Během prázdnin vrcholil proces schvalování navýšení kapacity školy na příslušných institucích. My jako škola jsme měli naštěstí předem připravená rozhodnutí o přijetí žáků s datem 30. 7. 2021. Když potom 6. srpna přišlo do datové schránky školy oznámení o schválení navýšení kapacity, bylo proto možné okamžitě odeslat čekajícím rodičům rozhodnutí o přijetí a současně umístit informaci na web školy. Samozřejmě jsme si byli vědomi toho, pod jakým tlakem se rodiče ocitli, a chtěli jsme jim tak informaci o pozitivním výsledku předat co nejdříve i době dovolených. Z přiloženého grafu níže je zřejmé, jaký vývoj má počet žáků v naší škole. Důvodů je několik. Nejprve kapacita stoupala především v návaznosti na velmi silné ročníky, následně se pak o školu zvyšoval zájem díky kvalitám, kterých dosahovala a stále dosahuje. V posledních letech se vyskytuje i tzv. „žákovská turistika“ (změna bydliště žáka). Značný vliv na nárůst počtu žáků má stěhování mladých rodin do regionu a také rozšíření spádovosti školy o další přilehlé obce. Nejedná se pouze o prvňáčky, žádosti o umístění dítěte nám pravidelně zasílají i rodiče žáků z vyšších ročníků. Škola se stala atraktivní i pro okolní obce, například jen z Řitky nám letos přišlo 17 žádostí o přijetí. Do 6. tříd se pak z prvostupňových škol přihlásilo letos dalších 35 žáků – což je vlastně více než jedna celá třída. Provizorní řešení pro školní rok 2021/2022 se tedy našlo.
Současný stav s ohledem na navýšení kapacity však má a ještě bude mít své důsledky. Nejde totiž jen o obsazenost učeben, ale také o již zcela naplněnou kapacitu školní jídelny. Z toho vyplývá, že učitelé stejně jako senioři nebudou moci jídelnu využívat, a to jim na pohodě patrně nepřidá.
Nastane problém i s využíváním hřiště a obou tělocvičen, které již nyní stěží uspokojí zvýšenou poptávku. Ve škole budou díky většímu počtu vyučujících brzy další problémy se zázemím (např. kabinety a místo v nich). Nelze ani zapomínat na infrastrukturu obecně. Mimo školu pak očekávám problémy zejména dopravní díky např. většímu počtu rodičů svážejícími děti nejen z Mníšku, ale i spádových obcí, o kapacitě parkovacích míst v okolí školy ani nemluvě.
Je toho k řešení opravdu hodně a jednoduché to nebude, ale věřím, že vedení města postupuje podle předem připraveného plánu a že každý problém má své řešení.
Prosím všechny rodiče i občany Mníšku pod Brdy, zachovejte nám přízeň, buďte trpěliví, ohleduplní a současně otevření směrem k nám. Mějte prosím na paměti, že počtem žáků jsme již nyní několik škol v jedné. Budeme se i nadále snažit o vytvoření příjemného tvůrčího prostředí, ve kterém budeme Vaše děti vzdělávat a vést životem správným směrem. Pokud nám s tím pomůžete i Vy, určitě to na této generaci společně oceníme.

S poděkováním za celý kolektiv ZŠ Mníšek pod Brdy Komenského 420

Vaše Michaela Pažoutová

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se