S lesníkem Jakubem na Skalce

S lesníkem Jakubem na Skalce

Prvňáci v lese s lesníkem Jakubem

Kdo v posledních letech vyrazil do lesa na houby, narazil na mnoha místech na vyježděné zabahněné koleje a v místech, kde dříve rostly smrky, borovice, jedle či modříny, našel čerstvě osázené holiny.

Kůrovcová kalamita si v českých lesích vybrala vysokou daň, ze které se budou léčit desítky let. Jak proces obnovy lesa probíhá se mohli žáci 1.A, 1.B, 1.D a 4.B dozvědět přímo v lese nad Skalkou od dobříšského lesníka Jakuba Máchy.
Ten dětem ukázal lesnické mapy, podle kterých se lesníci rozhodují, jak o lesy pečovat, a samozřejmě nezapomněl ani na to, jak se o české porosty a zvěř v nich lesníci starají. Také žákům připomněl, jak se mají oni i jejich rodiny v lese chovat, aby mu a jeho obyvatelům prospívali.
Děti odcházely z lesa nadšené, protože teorie ve školních lavicích praktickou ukázku nahradit nedokáže. Zároveň si díky setkání s lesníkem uvědomily roli lesa a jeho důležitost v krajině, při zadržování vody a uchování druhové pestrosti.
Podobných setkání naštěstí přibývá, pořádají je kromě jednotlivých lesnických společností a lesníků například také státní Lesy České republiky, kterým patří zhruba polovina lesních porostů v zemi.

Věra Strnadová, učitelka

Lesník školákům vypráví o lýkožroutu smrkovém

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se