Škola zakázala mobily, děti to chápou

Škola zakázala mobily, děti to chápou

Od prvního září začal v ZŠ Komenského 420 platit nový školní řád, který zakazuje používání mobilní telefonů, tabletů, netbooků, notebooků či tzv. chytrých hodinek, a to nejen v hodinách, ale i o přestávkách.

„Řada dětí se věnuje obsluze těchto zařízení během vyučovacích hodin, nesoustředí se na výuku, snaží se hrát hry, pokouší se komunikovat na sociálních sítích, což může mít za následek nepochopení učiva. Mnoho dětí pak této činnosti věnuje i většinu času o přestávkách, takže si ani nestihnou dojít na toaletu nebo se v klidu nasvačit,“ říká ředitelka školy Michaela Pažoutová. Toto opatření podle ní doporučil celý učitelský sbor a podpořila školská rada.

Kromě prevence závislosti na mobilech a podobných zařízeních má přijaté opatření za cíl umožnit přirozenější rozvoj sociálních kontaktů, omezit eventuální podvádění při testech a díky tomu, že pozornost žáků nebude odváděna, tak zlepšit celkovou kvalitu vědomostí. I nadále však bude škola ve výuce využívat např. mobilní iPad učebnu, svá vlastní zařízení smějí žáci používat jen na výzvu učitele a regulovaně.

Reakce dětí? Chápou, v čem je přínos

V 6.B s tím problém nemají.

„Podle mě je to hodně dobrý nápad, protože se o sobě více dozvíme. Když je každý o přestávce na telefonu, tak třeba ani neví, co se kolem něj děje.“
Aneta

„Co jsme se o sobě nedozvěděli od první třídy, to jsme se dozvěděli za těch pár dní od začátku září.“
Kateřina

„Hrával jsem třeba celou přestávku hry, teď hrajeme třeba flašku* a povídáme si. A je to lepší. Nehádáme se a skoro vůbec si nenadáváme.“
Michal

A co na to žáci 8. B:

„Když jsem se to dozvěděla poprvé, naštvalo mě to. O přestávce jsme vždycky koukali třeba na videa. Ale teď, je to pár dní, mám pocit, že ten mobil už nepotřebuju, povídáme si a je to relativně dobrý.“
Vanesa

„Já jsem na mobilu nikdy moc nebyla, ale štve mě, že nám zakázali i empétrojky. Moc si nerozumím s lidmi ve třídě, a když můžete poslouchat písničky, přestanete vnímat svět kolem sebe.“
Klára

„Upřímně mi to moc nevadí, protože teď nemám mobil, ale trochu mi vadí, že je větší hluk ve třídách, protože dřív byli lidi klidní u mobilů.“
Tomáš

Většina rodičů na sociálních sítích opatření podpořila, ale objevila se i řada protinázorů.

„Tak jsem se právě rozčílila nad první poznámkou svého syna pro letošní rok. Dovolil si použít mobilní telefon O PŘESTÁVCE! Ano, byl informován, že se to nově nesmí, ale může mi proboha někdo vysvětlit, proč??? Já jako matka mu občas potřebuji během dne něco sdělit a očekávám, že o přestávce si moji zprávu přečte a odpoví mi na ni. Jak si může škola osobovat právo nám tohle zakázat???“

„Pro mě je to nepřijatelný zásah do práv a svobod člověka. Aby učitelé rozdávali poznámky za to, že se někdo podívá na mobil, kolik je hodin, to je prostě zvůle a šikana…

„Možná by stačilo vysvětlení, co k tomu školu vedlo. Takhle to skutečně vypadá jako zvůle, když dítě dostane poznámku za to, že se na mobil podívalo, kolik je hodin. Ty argumenty tam vyvěsili až následně po mé námitce, žádné zdůvodnění tam předtím nebylo. A pro mě jediné, co se týkalo přestávek – že se nestihnou vyčůrat a nasvačit – není dostatečný důvod k tomu, aby dávali poznámky na potkání dětem, co se podívají, kolik je hodin.“

„Souhlasím a to zcela. Jde také o vytváření závislosti na „mobilu“ a zdravý kontakt s vrstevníky se vytrácí, kromě již zmíněných aspektů týkajících se vyučování jako takového. Jsem přesvědčena, že děti si tímto způsobem i pěstují správné návyky pro budoucí nástup do vyššího stupně školy a později do práce.“

„Také se mi moc nelíbí ta snaha kontrolovat přestávky. Jaký je rozdíl, jestli se o přestávce dívám na hodinky nebo na čas na mobilu, čtu si časopis/knížku na papíře nebo na tabletu, případně hraju piškvorky papírové či mobilní? Pro mě žádný. Jedině bych pochopila snahu omezit používání mobilů k focení a následně dávání na internet nelichotivých obrázků spolužáků, jak se bohužel někdy děje.“

„Nám to trošku zkomplikovalo systém připomínání určitých věcí nutných v průběhu dne – jak já někdy synovi, tak hlavně syn sám sobě, který již byl celkem zaběhlý. Každopádně zákaz mobilů plně respektuji a tak to budu podávat i svým dětem, které to zatím pořád vnímají jako „straaaaašnou“ křivdu. A aspoň bude klid od nářků, že všichni ve třídě mají takový a makový mobil, jenom já ne apod.“

„Já se školou souhlasím a doufám, že to nezruší. Za děti mají v době vyučování zodpovědnost, a kdyby se dělo něco zásadního, tak se to dozvím. A věřím, že to může pomoci dětem v sociálních vazbách „naživo“. Ono koukat na třídu 30 dětí, které čumí do svých mobilů, je hrozně smutný.“

„Mobil do školy nepatří. Všechny hovory a SMS se dají vyřídit po vyučování. Informaci o čase sdělí hodinky. Konec konců jsou i zaměstnání, kde dospělí nesmí mít mobil po celou pracovní dobu.“

„Když přijdu pro syna do družiny, tak 1-2. ročníky si ještě hrají, třeťáci a čtvrťáci koukají do telefonu a hrají na něm hry. Vždy. Rozhodně omezení dětem neuškodí. Syn chodí do páté třídy a myslím, že ve škole by se měl učit a o přestávce si povídat s kamarády, nasvačit se, napít a dojít na toaletu. Pokud mu chci něco nutného říct, napíšu SMS a on po odchodu ze školy zapíná mobil a pokud je to echt nutné, tak zavolám na pevnou linku do školy a myslím, že vzkaz vyřídí.“

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se