Jak unést tlak dnešní doby

Jak unést tlak dnešní doby

V životě se musíme vyrovnávat s mnoha složitými situacemi, které se týkají našich blízkých nebo nás samých. V posledních dvou letech žijeme pod tlakem pandemie. Když už to vypadá, že se můžeme zklidnit a nadechnout, zasáhla do našich životů další událost, válka na Ukrajině. V Magdaléně, o. p. s. vnímáme na našich klientech, ale i na nás samých, že nás tyto události ovlivňují. Jak tedy k nim přistupovat a jak se vyrovnávat s pocity a se stresem, který v nás vyvolávají?

Jsme zvyklí, že informace na nás proudí ze všech stran. Často si ani neuvědomujeme, kolik času věnujeme sledování zpráv a různých dalších sdělení. Ve chvílích, kdy naše životy ovlivňují události, jako jsou pandemie, nebo válka na Ukrajině, je důležité k nim přistupovat vědomě a nenechat se pohltit úzkostí, strachem a bezmocí. Doporučujeme si nastavit přesnou dobu, po kterou se budeme těmto informacím věnovat. Můžeme si například říct, že každý den od 18 hodin si je dvacet minut budeme vyhledávat v důvěryhodných zdrojích. Pokud si budeme vybírat čas, tak by to nemělo být ani před spaním, ale ani ráno, když nám den teprve začíná. Dobré je mít s kým sdílet své otázky, obavy a strach. Můžete si promluvit s někým z rodiny, se známým, klidně i online, například na sociálních sítích. Ke spokojenosti také patří péče nejen o duši, ale i o tělo. Základem je pravidelně a dobře jíst a věnovat se nějaké fyzické aktivitě, třeba vyrazit na procházku, na kole nebo běhat.
K současné situaci zažíváme často i pocit bezmoci. Můžeme být proaktivní a zapojit se do pomoci uprchlíkům. V pořádku také ale je, když budeme laskaví ke svým blízkým, sousedku pozveme na kávu a popovídáme si.
Situace je bohužel složitá i pro děti, pro které to není první velká nejistota. Za poslední dva roky jsou téměř nepřetržitě vystavovány frustraci, strachu a dalším nepříjemným psychickým procesům. Přínosné je s dětmi pravidelně relaxovat, odpojit se na domluvený čas od médií a řešit společně i jiná témata. To znamená zaměřit pozornost na něco jiného a po určitou dobu u toho vydržet. Pomůže i společné dělání běžných činností v domácnosti, jako je vaření, úklid nebo dekorace pokojíku. Relaxovat můžeme na výletě, při deskové hře, vyprávění příběhů nebo při dechovém cvičení. Zajímavým tipem může být aktivní imaginace, kdy si vzájemně posíláme výjevy z oblíbených filmů nebo smyšlené příjemné obrazy „z hlavy do hlavy“. Jednoduše najít společnou činnost, která nám vyhovuje.
Může se také stát, že si nemáme s kým povídat, s kým sdílet své obavy. V případě, že takový tlak už je nezvladatelný a nevíme, jak si s ním poradit, nebojme se obrátit na odbornou pomoc.

Za Magdalénu, o. p. s. Šárka Slavíková Klímová, PR manažerka

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se