Jak zvládnout nejen nový rok bez závislostí

Jak zvládnout nejen nový rok bez závislostí

Nový rok mají mnozí z nás spojený s velkými plány, změnami a předsevzetími. Za několik měsíců se však přistihneme, že jsme zase tam, kde jsme byli na začátku. Většinou je to z důvodu, že nároky na nás samé jsme měli moc vysoké. Poslední dobou také často slyšíme, že nás čeká těžký rok. Jak tedy vše zvládnout bez závislostí?

V životě se potýkáme s mnoha složitými situacemi. Můžeme zvolit různé způsoby, jak se s nimi vypořádat. Jedním z nich je únik prostřednictvím návykových látek, jako jsou alkohol, nebo třeba i nadužívání některých léků. Bohužel takový „únik“ může pomoci na krátkou chvíli, dlouhodobě ale přináší závislost.

Jak máme postupovat, pokud se závislost do našeho života dostala, nebo se k němu neúprosně blíží?
Zkusme změny v našem chování plánovat bezpečně a vytyčovat si postupné cíle, které povedou právě ke změně. Pokud se např. rozhodneme přestat pít rizikově alkohol, tak nebuďme zklamaní, když to nevyjde napoprvé. Nejde totiž jen o to, že máme např. přestat pít každodenně alkohol, ale zapracovat na svém životě způsobem, aby nám dělal radost, otevřít se např. novým aktivitám, nebo přátelům, najít k sobě respekt a sebedůvěru. Je rovněž dobré na takovou změnu nebýt sám a konzultovat ji s odborníkem. Od něho získáme nejen podporu, ale i nasměrování. Nebuďme lhostejní ani ke svým blízkým, kteří do závislosti padají. I v tomto případě je dobré vyhledat odbornou pomoc a poradit se, co pro své blízké můžeme udělat.

A jak se zdravě vypořádat s těžkými situacemi?
Prvním krokem je se svěřit svým blízkým a uvědomit si, že bude zase lépe. Markéta Dolejší, odborná ředitelka pro léčbu připomíná: „Dělejte něco, co vám dělá radost. Věnujte se péči o sebe, svému koníčku, blízkým. Pokud si nevíte rady, nebojte se obrátit na odborníka.“ Život se skládá z mnoha dalších situací a tato složitá je jen jedna z nich. Zastavte se a uvědomte si, že je to jen úsek ve vašem životě, který ho ovlivňuje, ale váš život je rozmanitější a pestřejší.

Šárka Slavíková Klímová, PR manažerka Magdaléna, o. p. s.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se