Letošní Blešák podpořil ukrajinské běžence

Letošní Blešák podpořil ukrajinské běžence

Na Bleším trhu můžete objevit zajímavé věci

Na letošní Bleší trh do mníšeckého předzámčí přijelo v neděli 18. září přes 40 prodejců, což je vysoký počet vzhledem k deštivému počasí, které provázelo celý víkend.

Zájemci o prodej byli s několikaměsíčním předstihem vyzváni, aby vyklidili své sklepy, garáže a půdy a na louku do mníšeckého předzámčí přijeli nabídnout věci, které již nepotřebují. Vedle knih a časopisů se tu sešly plyšové i plastové hračky, kuchyňské nádobí, starožitnosti, funkční i méně funkční spotřebiče. Nechybělo tu ani oblečení nebo obuv různých velikostí a kvality.

Sportovní výbava po odrostlých dětech

Nabídka byla široká a o tom, že byla i lákavá, svědčili vesměs spokojení návštěvníci, kteří odcházeli s plnou taškou praktického oblečení nebo jen s drobností, kterou si obohatí domácnost.
„Přivezl jsem na Blešák lyžařské a bruslařské vybavení po našich dětech, které z něj už vyrostly,“ komentoval svou nabídku Miroslav Škultéty a dodal: „Bylo nám líto ty věci vyhodit, takhle mohou dobře posloužit dalším malým sportovcům.“

Několikrát prolistované časopisy ABC

Nebylo ani výjimkou, že tu své „vysloužilé“ hračky a čtení prodávaly za symbolickou cenu samy děti.
“Prodávám tu časopisy ABC, protože jich máme doma hodně. Vybral jsem z nich čísla, která už máme několikrát přečtená a prohlédnutá,“ vysvětlil důvod své účasti na trhu desetiletý Jindra Tomeček. Podobnou motivaci přiznala také sedmiletá Adélka Myšáková „Maminka mi říkala, abych se pár hraček zbavila, tak jsem přinesla ty, se kterými už si nehraji.“

Úctyhodná sbírka vinylových gramodesek

Charitativní rozměr Blešáku
Již čtvrtým rokem má mníšecký Blešák také dobročinný rozměr a tentokrát se jeho organizátoři, Zuzana Škodová a Josef Porsch, rozhodli podpořit ukrajinské matky s dětmi, které odešly ze své vlasti před ruskou agresí. S dostatečným časovým předstihem zveřejnili seznam věcí, které by běženci potřebovali a požádali ochotné spoluobčany, aby je donesli na Bleší trh, nebo přímo do skladu v městském kulturním středisku.
„Chtěla bych moc poděkovat všem, kteří vydrželi pomáhat až doteď, kdy ekonomická situace není lehká pro nikoho z nás. Jsem za to moc vděčná,“ říká Zuzana Škodová a dodává: „Darovali potřebným ledničku, žehlící prkna, rychlovarné konvice, fén, vysavač, žehličky, botník, školní aktovky, oblečení, hračky, spoustu hrnců, pánviček a dalších věcí do kuchyně.“

Mníšecký Blešák za sedm let své existence získal u prodejců i kupců takovou oblibu, že už organizátoři přemýšlejí o tom, zda by ho nezačali pořádat dvakrát ročně!

Hračky mohou ještě určitě udělat radost…

Použitá foto: autor

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se