Mníšku zdar, ohni zmar

Mníšku zdar, ohni zmar

Foto: autor článku

Onoho osudného pondělí (29. 11.) jsem se vrátil v podvečer z pracovní cesty z Lipenců, zaparkoval Octavii před domem a chystal si v kuchyni čaj, když zazvonil telefon.
Jsi doma?” ptal se soused Jirka.
„Teď jsem přijel. Co potřebuješ?” odpovídám konverzačně.
„Já nic, ale možná ty. Volala Vlastička, že ti hoří auto. Jdi se radši podívat.”
„Díky,” odpověděl jsem a s předtuchou podařeného vtipu jsem šel před dům.
Ulice byla zahalena do hustého šedivého dýmu, který se blížil konzistencí londýnské mlze. Bohužel jeho zdrojem byl opravdu motorový prostor našeho auta.
Co teď? Co dřív? Vběhl jsem do domu pro klíče a malý hasicí přístroj, cestou zpět jsem u vrátek málem vrazil do mladého muže (syna další sousedky), který mne informoval: „Už jsem volal hasiče.”
„Díky,” křikl jsem přes rameno a ptal jsem se sám sebe, proč jsem to neudělal jako první krok.
Pěna z půlkilového hasicího přístroje pohladila plameny a bez viditelného účinku se vypařila. Vzpomněl jsem si na nějaký článek o tom, že auto shoří během 3-4 minut do mrtě. Došlo mi, že to neuhasím a zahájil jsem evakuaci věcí z vozu do domu. Při návratu jsem vzal kýbl s vodou a chrstl ho do škvíry mezi haubnu a přední okno. Zdálo se mi, že plameny pohasínají, ale možná to byl účinek dalšího hasicího přístroje, který do motoru vystříkal již zmíněný syn sousedky Ondra. Další kýbl doprovázely již sirény se známým zvukem požární kvarty (to je básnická licence, protože hasičská auta již na sebe upozorňují stejnými zvuky jako sanitky).
Najednou byla temnící se ulice plná hluku motorů a modrých majáků. Dobrovolní hasiči z Mníšku, státní policie, městská policie. Později hasiči z Řevnic, výjezdové vozidlo velitele z Řevnic, požární vyšetřovatel z Příbrami.
Moje další kroky k požáru zarazil státní policista: „Nechte je dělat svou práci,” odtušil, a když jsem se nechtěl vzdálit, uchopil mne za loket a pravil: „Pojďte tady vedle a buďte v klidu.“
Já na to: „Jak v klidu, vždyť mi hoří auto,” ale bylo jasné, že moje amatérské působení hasiče skončilo.
Tímto bych chtěl poděkovat výjezdové jednotce dobrovolných hasičů z Mníšku pod Brdy, která svým rychlým příjezdem (odhaduji to na 4 minuty) zabránila větším škodám jak na voze, tak na okolním majetku.

pohořelý David Bílek

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se