Na náměstí vznikly trvalkové záhony

Na náměstí vznikly trvalkové záhony

Zavezení záhonů štěrkem má své důvody

Když jsme byli počátkem roku osloveni s nabídkou realizace trvalkového záhonu na Mníšku Českou zemědělskou univerzitou v Praze (ČZU), byli jsme moc rádi. Takový druh záhonu tu ještě nemáme.

Jako nejvhodnější místo jsme vytipovali záhony před poštou, které již volaly po obnově. A tak během září začalo přesazování stávajících rostlin, odplevelování a následně rekultivace záhonů. Zároveň bylo odstraněno již různě poničené kovové zábradlí. Ve druhém říjnovém týdnu pak byl pod vedením
Ing. Josefa Kutlvašra (Fakulta životního prostředí ČZU) záhon vysazen.
Jedná se o extenzivní štěrkový záhon, který je koncipován tak, aby péče o něj byla co nejsnadnější. Díky štěrkovému loži je minimalizována potřeba pletí a pravidelné závlahy. Druhová kompozice byla navržena tak, aby se co nejvíce prodloužila doba kvetení. Díky přítomnosti časně jarních cibulovin a podzimních trvalek je záhon atraktivní po většinu roku. Najdete tu například: denivku, hvězdnici chlumní, mák východní, hvozdík kartouzek i kropenatý, chryzantému, rozchodník nachový, turan, limonku širokolistou, krásnoočko, kopretinu, rozrazil ožankový, devaterník, bergénii srdčitou, rmen sličný, plesnivku trojžilnou, orlíček obecný, len vytrvalý, narcis, ladoník, krokus, tulipán a řadu dalších.
Účelem záhonu je ale také prezentace tzv. bezpečných druhů. Co si pod tím představit? Mnohé druhy pěstované v kulturách jsou natolik životaschopné, že ze záhonků utíkají do volné přírody – zplaňují. A mnohé z těchto zplanělých druhů se následně stanou tzv. invazními. Invazními nepůvodními druhy nazýváme takové druhy, které se na nová území dostávají činností člověka a jsou schopné zde dlouhodobě přežívat, rozmnožovat se a dále se šířit.
Rádi bychom zde upozornili, že ještě nějakou dobu uvidíte na místě výsadby pouze hromadu štěrku a suché lodyhy. K zapojení okrasného společenstva dochází v prvním až druhém roce po výsadbě. Hodnocení úspěšnosti výsadby nebo estetiky tedy nebude ještě nějakou dobu možné. Věříme ale, že do budoucna bude pro vás inspirací i do vašich vlastních zahrádek.

Tvorba záhonu byla financována prostřednictvím projektu „Pěstuj bezpečně – nepodporuj invazní druhy, č. 3211100006 podpořeného Norskem prostřednictvím Norských fondů.

Trvalky čekají na výsadbu
Takto vypadají trvalkové záhony, zasypané štěrkem, v Ústí nad Labem

Jiřina Romová, Odbor vnitřních věcí MÚ Mníšek pod Brdy (text i foto)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasovaný
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se