U památníku Obětem válek v horní části náměstí proběhl pietní akt u příležitosti 105. výročí vzniku samostatného československého státu.
Starosta Petr Digrin a místostarostka Daniela Páterová položili k mohyle věnec v národních barvách.
Na pamětní desce je uvedeno 45 jmen mníšeckých mužů, kteří zahynuli na bojištích 1. světové války (1914 – 1918), ať už bojovali za naši samostatnost v řadách Československých legií, nebo na druhé straně zákopů v uniformách poražené rakousko-uherské armády.
Informace o tom, jak obyvatelé Mníšku vítali před 105 lety samostatný stát, najdete v ČLÁNKU.
Z projevu, který při pietním aktu zazněl:
„Scházíme se u příležitosti vzniku samostatného Československa, jehož 105. výročí si zítra připomínáme.
Symbolicky stojíme u pomníku Obětem válek, který byl postaven jako připomínka vojáků z Mníšku pod Brdy, kteří zahynuli během 1. světové války. Jsou mezi nimi uvedeni legionáři i vojáci, které smrt zastihla v rakousko-uherské uniformě.
Během čtyřletého válečného běsnění se rodila samostatnost Čechů a Slováků, po které oba národy po dlouhá staletí toužili. Samostatnosti se podařilo dosáhnout díky diplomatickému umění Tomáše Garrigue Masaryka, Edvarda Beneše, Milana Rastislava Štefánika.
Při svých jednáních s velmocemi by ovšem nesvedli nic, kdyby se nemohli opřít o hrdinské činy desetitisíců českých a slovenských legionářů na ruské, italské i západní frontě.
Tito muži za své ideály krváceli daleko od svých domovů: v zákopech u Zborova, v bažinách u Terronu nebo v alpských průsmycích u Doss Alto.
A i když se mnoho z nich nedožilo konce války, jejich sen se splnil právě 28. října 1918 vyhlášením Republiky československé.
Jim všem za to patří naše velké poděkování.“