Ve středu 19. března se v Pavilonu konala veřejná diskuze na téma ZADRŽOVÁNÍ VODY V KRAJINĚ, kterou pořádal spolek Krajinohled ve spolupráci s mníšeckou radnicí.
Setkání vedly Mgr. Tereza Vohryzková z Krajinohledu, Ing. Miroslava Plevková, projektantka ze společnosti Jesep a Ing. Karel Kubata, Ph. D. z České zemědělské univerzity.
Cílem setkání bylo získat od občanů, kteří svou krajinu dokonale znají, cenné informace pro vytvoření vodohospodářské studie.
Studie se zpracovává pro celé povodí Bojovského potoka (57 km²) a podílejí se na ní odborníci z renomovaných institucí pod křídly zapsaného spolku Krajinohled.
Cílem studie je v 1. fázi popsat území, jeho schopnosti zadržovat vodu a promítnout je do hydrologického modelu. Vznikne detailní popis hydrologické bilance v celém povodí potoka, který městu umožní modelovat různé srážkové situace a posoudit efekt případných opatření v krajině. Tato unikátní data, modelovaná Českým hydrologickým ústavem, pomohou městu určit, kde je v krajině třeba dělat zásahy a jakého rozsahu.
Na základě výstupů modelu budou navržena nejefektivnější opatření, jednotlivé úpravy v krajině, které by městu přinesly maximální efekt na zadržení vody a zároveň ochrany zastavěné části obce před srážkovými vodami za co nejmenší náklady.
Po úvodním představení chystaného projektu, kdy se zájemci dozvěděli o městem chystaných opatřeních k efektivnímu zadržování a hospodaření s vodou, následovala plodná diskuze v rámci třech pracovních skupin. Podkladem pro společnou práci byla mapa města a okolí, do které organizátoři předem zanesli vytipovaná kritická místa. V rámci skupin se o nich diskutovalo a sami účastníci mohli do mapy zanést své tipy problematických lokalit i podněty ke zlepšení: kudy stéká voda při průtrži mračen, kde dochází k podmáčení, kudy vede zatrubnění toků, kam by navrhovali umístit tůň nebo mokřad, kde by obnovili remízek nebo zasadili stromy a řadu dalších.
Výsledky jednání budou zpracovány a v dohledné době zveřejněny.
