První dubnový víkend jsme zbavili Mníšek více než tuny odpadků

První dubnový víkend jsme zbavili Mníšek více než tuny odpadků

První dubnový víkend se město postupně plnilo barevnými pytli s nasbíranými odpadky

U příležitosti celorepublikové události Ukliďme Česko zorganizovala mníšecká radnice ve dnech 6. a 7. dubna 2024 čtvrtý ročník dobrovolnické akce s názvem UKLÍZÍME MNÍŠEK, PŘIDEJTE SE K NÁM.

Na území celého města (včetně Rymaně i Stříbrné Lhoty) bylo rozmístěno celkem 28 pytlomatů, odkud si dobrovolníci odebírali jednotlivé pytle a rukavice ke sběru odpadků. Účastníkům letos počasí přálo, na rozdíl od loňského deště.
Po městě bylo vidět jednotlivce, dvojice i skupinky přátel s modrými, červenými, zelenými nebo černými pytli na odpadky v rukách. Během dvou dní zbavili příkopy u cest, zatravněné plochy i lesy 1 340 kg odpadu!
Nejčastěji to byly plastové i skleněné láhve, krabičky od cigaret, skleněné střepy, zrezivělé plechovky, ale také třeba samostatná lyže nebo zbytky záchodového prkénka. Je až s podivem, že mezi námi žijí osoby, které si přírodu stále pletou s odpadkovým košem. Co je za problém, donést vypitou plastovou láhev do koše, nebo rovnou do tříděného odpadu?

Rodina Molekových uklízela svah a vyhlídku nad Zámeckým rybníkem

Svah a vyhlídku nad Zámeckým rybníkem se vydala uklízet rodina Molekových. „Uklízíme tu každý rok, neradi se díváme na odpadky kolem nás. Nechápu, jak tento pěkný kout Mníšku dokážou někteří nezodpovědní lidé pokaždé zaneřádit novými odpadky,“ uvedla Jana Moleková.

Tomáš Mark uklízel prostor u nového kruhového objezdu

V prostoru mezi kruhovým objezdem a benzínovou stanicí uklízel Tomáš Mark: „Jezdím tudy na kole a vadil mi ten nepořádek, proto jsem se ho rozhodl vyčistit. Uklízení beru při svém sedavém zaměstnání i jako relaxaci.“

Odpočinech mezi uklízením přišel vhod všem

Uklízet do Dolíků se vydala rodina Rišianových. „Do úklidových akcí se zapojujeme pravidelně. Chci našim dětem ukázat, jak je důležité, abychom se starali o přírodu kolem nás. Jsem ráda, že to děti baví,“ vysvětlila svou motivaci Dina Rišianová.

Naplněné pytle byly během následujícího týdne svezeny na mníšecký Sběrný dvůr pracovníky města a BOS s. r. o.

„Všem, kteří se zapojili do dobrovolnického úklidu města, patří naše velké poděkování. Jak pro naše město, tak pro přírodu jako takovou odvedli velký kus práce,“ ocenila zapojení dobrovolníků mníšecká místostarostka Hana Kotoučová, která má v rámci Rady města na starosti také péči o životní prostředí.


PRŮMĚRNÁ DOBA ROZKLADU ODPADKŮ V PŘÍRODĚ:

  • nedopalek od cigarety s filtrem: 15 let
  • igelitový sáček: 25 let
  • žvýkačka: 50 let
  • plastový kelímek: 70 let
  • hliníková plechovka od nápojů: 400 let
  • PET láhev: 450 let
  • pneumatika: stovky let
  • sklo: tisíc let a více
  • polystyren: desetitisíce let a více

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Vložené odpovědi
Podívat se na všechny komentáře
Přihlásit se